مرسلون

مقایسه ایران با کشورهای دیگر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

636950648785402456_lg_Copy مقایسه ایران با کشورهای دیگر

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در فرازی از بیانیه گام دوم به مقایسه بین انقلاب ما و انقلاب‌های دیگر اشاره کردند؛ در چندین پست قبلی درباره وضعیت انقلاب قبل از پیروزی با انقلاب‌های دیگر بحث کردیم؛ الآن درباره مابعد انقلاب خود و انقلاب‌های دیگر (کشورهای دیگر) بحث خواهیم کرد.

اگر بخواهیم کشور خود را از لحاظ پیشرفت با کشوری مقایسه کنیم؛ باید با کشوری هم‌طراز مقایسه کنیم؛ بهترین مثال در این زمینه کشور مصر است؛ یکی از روزنامه‌نگاران مصری که اتفاقاً ضد ایران هم هست؛ به واقعیت‌های موجود اشاره می‌کند: ما و ایرانی‌ها بیش از سی سال پیش در فضای بین الملی در یک سطح بودیم؛ ایرانی‌ها راه مبارزه و مقاومت در برابر ابرقدرت‌ها، بخصوص آمریکا را انتخاب کردند و ما مسیر سازش را برگزیدیمغ سپس در انتها نتیجه می‌گیرد که وقتی در مملکتی رهبر درست‌وحسابی نباشد، خب! وضعیت می‌شود مصر، وقتی در جامعه ای وحدت نباشد می‌شود عراق، وقتی در کشوری فرماندهی استواری نداشته باشد می‌شود پاکستان، وقتی در کشوری به‌ظاهر مسلمان رهبر و رئیس آن مملکت، خودفروخته به شرق و غرب باشد می‌شود ترکیه. (1)

وقتی روزنامه‌نگار مصری، خیانت کشورش به اعراب و خط سازش را نتیجه در جا زدن کشورش می‌داند؛ این آیه به ذهن انسان می‌آید: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا بِطانَهً مِنْ دُونِکُمْ لا یَأْلُونَکُمْ خَبالاً وَدُّوا ما عَنِتُّمْ (1): اى اهل ایمان! از غیر خودتان براى خود محرم راز نگیرید؛ آنان از هیچ توطئه و فسادى درباره شما کوتاهى نمى‏کنند؛ شدت گرفتارى و رنج و زیان شما را دوست دارند‏.

اما در مورد مقایسه کشورمان با سایر کشورها باید شرایط را دید.

 

مقایسه ایران و کره جنوبی

اولاً: درست است آن‌ها از لحاظ اقتصادی از ما جلوترند؛ ولی چه‌بسا کره جنوبی (مانند مصر) به حال ایران غبطه بخورد؛ زیرا در چنگال آمریکا هستند و به او باج می‌دهند ولی به روی خود نمی‌آورند.

ثانیاً: ما باید عوامل پیشرفت اقتصاد کره را ببینیم و تحلیل‌های غلط ندهیم؛ ما باید ببینیم چرا در علوم هسته‌ای از کره جلوتریم ولی در اقتصاد نه؟ ما چهل سال است که تحریم هستیم و با این وجود روزبه‌روز بالنده می‌شویمغ آیا کره تحریم است؟ شاید کسی بگوید چرا مصر سازش کرد و پیشرفت نکرد؛ ولی کره سازش کرد و پیشرفت می‌کند؟ اولاً پیشرفت کره چه‌بسا معلول همت مسئولان آن کشور بوده باشد تا سرمایه‌گذاری آمریکا و نظایر آن.

ثالثاً: کشورهای غیرمسلمان در حالت کلی در یک خط هستند (کره و آمریکا) و ممکن است ترحمی به غیرمسلمانان (کره و ژاپن) بکنند ولی کوچک‌ترین ترحمی به کشورهای مسلمان ندارند و در جهت تحقیر آنان کار می‌کنند؛ سوءاستفاده آمریکا از عربستان را ببینیم (ترامپ علناً می‌گوید گاو شیرده است). در مورد مالزی و اندونزی هم باید گفت ما بحمدالله از این کشورها فاصله چندانی نداریم و چه‌بسا در زمینه‌هایی از آن‌ها هم جلوتر باشیمغ به‌علاوه مشکل عمده آن‌ها انفعال داشتن در برابر آمریکا و بی‌طرف بودن در مشکلات مسلمانان (فلسطین، میانمار، گرسنگان آفریقا) است و این بحث کمی نیست؛ این یک مطالبه قرآنی است؛ ظاهراً مالزی از خواب بیدار شده و دارد به نفع فلسطین حرف‌هایی می‌زند.


پی‌نوشت:
1) https://cutt.us/3biJ9
2)  آل‌عمران، آیه 118

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 4 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.