مرسلون

نقد پذبری مسئولان حکومتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

82533373-71618789_Copy نقد پذبری مسئولان حکومتی

متن بیانیه: انقلاب اسلامی همچون پدیده‌ای زنده و بااراده، همواره دارای انعطاف و آماده‌ی تصحیح خطاهای خویش است ... به نقدها حساسیت مثبت نشان می‌دهد و آن را نعمت خدا و هشدار به صاحبان حرف‌های بی‌عمل می‌شمارد.

 

نکته:

قدرتی که در اختیار مسئولان حکومتی قرار می‌گیرد، به همراه تملّق‌ها و چاپلوسی‌های اطرافیان نادان یا مغرض، برای آن مسئول این ذهنیت را به وجود می‌آورد که رفتار و موضع‌گیری‌های او، کاملاً صحیح و بدون هیچ نقص و اشکالی است.

درنتیجه اگر کسی مقداری تکبر و غرور در وجودش داشته باشد، به آن‌چنان خودرأیی و استبداد نظری دچار می‌شود که مصالح مردم و جامعه را فدای تنگ‌نظری‌ها و ندانم کارهای خود خواهد کرد.

به همین دلیل از حاکم و والی جامعه اسلامی خواسته‌شده همواره با مردم در ارتباط بوده و حرف‌ها و انتقادات آنان را با گوش جان بشنود و از صراحت بیان آن‌ها نترسد.

امیرالمؤمنین علیه‌السلام خطاب به مالک اشتر می‌فرمایند: وَ إِيَّاكَ وَ الْإِعْجَابَ بِنَفْسِكَ وَ الثِّقَةَ بِمَا يُعْجِبُكَ مِنْهَا وَ حُبَ الْإِطْرَاءِ فَإِنَّ ذَلِكَ مِنْ أَوْثَقِ فُرَصِ الشَّيْطَانِ فِی نَفْسِهِ لِيَمْحَقَ مَا يَكُونُ مِنْ إِحْسَانِ الْمُحْسِنِينَ: مبادا هرگز دچار خودپسندی گردى! و به خوبی‌های خود اطمينان كنى و ستايش را دوست داشته باشى، كه این‌ها همه از بهترين فرصت‌های شيطان براى هجوم آوردن به توست و كردار نيك، نيكوكاران را نابود سازد.

و نیز می‌فرمایند: کسانی را برای مشورت انتخاب کن که با صراحت تمام و بدون ترس و واهمه‌ای، حرف حق را بیان کنند: ثُمَّ لْيَكُنْ آثَرُهُمْ عِنْدَكَ أَقْوَلَهُمْ بِمُرِّ الْحَقِّ لَكَ وَ أَقَلَّهُمْ مُسَاعَدَةً فِيمَا يَكُونُ مِنْكَ مِمَّا كَرِهَ اللَّهُ لِأَوْلِيَائِهِ وَاقِعاً ذَلِكَ مِنْ هَوَاكَ حَيْثُ وَقَعَ (1): سپس از ميان آنان افرادى را انتخاب کن كه در حق‌گویی از همه صریح‌ترند و در آنچه خدا براى دوستانش نمی‌پسندد تو را مددکار نباشند؛ چه خوشايند تو باشد يا نباشد.


پی‌نوشت:
1) نهج‌البلاغه نامه 53

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 7 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.