مرسلون

هم استقلال و هم پیروزی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

c3917e2c-051e-4bfe-992d-570e2193bbe9_Copy هم استقلال و هم پیروزی

آزادی را هر کس با هر عقیده و دین و باوری به نوعی تعریف کرده است؛ اما با هر دین و آیین و مذهبی نمی‌توان یک چارچوب عقلی را در تعریف آن نادیده گرفت: آزادی تا جایی مقبول است که منافی آزادی دیگران نباشد؛ کسی نمی‌تواند با سنگ بزند شیشه‌خانه مردم را بشکند و بگوید آزادی است! لخت‌وعور بپرد وسط خیابان و بگوید به خودم مربوط است! هر جای دنیا تجاوز به حریم رفتاری و فکری و بصری دیگران را منافی با آزادی و به معنای ولنگاری می‌شمارند.

شعار استقلال و آزادی جمهوری اسلامی در بُعد فردی به معنای آزادی اندیشه و انتخاب است و یک فرد تا جایی که منافع و آزادی جامعه را نقض نکند حقوق فردی خود را به معنای واقعی در اختیار دارد.

همین شعار در بُعد اجتماعی آن به معنی سلطه ناپذیری و تقابل با زورگویی زیاده خواهان است؛ ملتی که استیلای حاکمیت‌های بیگانه را بپذیرد عملاً در ذلت و خواری به سر برده و شخصیت خود را لگدمال می‌بیند؛ انسان حیوان نیست و بالاترین سرمایه‌اش فراتر از خوردوخوراک و پوشاک شخصیت و حرمت اوست که خدشه بر آن را تاب نمی‌آورد.

یکی از بالاترین دستاوردهای انقلاب اسلامی که در تاریخ این سرزمین، کم‌نظیر بوده است ایستادگی در مقابل زورگویی بیگانگان و مقابله با تعدی دشمنان در همه ابعاد نظامی و سیاسی و اقتصادی و فرهنگی است:

استقلال ملی به معنی آزادی ملت و حکومت از تحمیل و زورگویی قدرت‌های سلطه‌گر جهان است؛ و آزادی اجتماعی به معنای حق تصمیم‌گیری و عمل کردن و اندیشیدن برای همه‌ی افراد جامعه است؛ و این هر دو ازجمله‌ی ارزش‌های اسلامی‌اند و این هر دو عطیه‌ی الهی به انسان‌هایند و هیچ‌کدام تفضل حکومت‌ها به مردم نیستند؛ حکومت‌ها موظف به تأمین این دو هستند؛ منزلت آزادی و استقلال را کسانی بیشتر می‌دانند که برای آن جنگیده‌اند؛ ملت ایران با جهاد چهل‌ساله‌ی خود ازجمله‌ی آن‌ها است. (1)


پی‌نوشت:
1) بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 8 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « مقایسه نادرست نه بی رحم و نه منفعل »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.