مرسلون

هم استقلال و هم پیروزی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

c3917e2c-051e-4bfe-992d-570e2193bbe9_Copy هم استقلال و هم پیروزی

آزادی را هر کس با هر عقیده و دین و باوری به نوعی تعریف کرده است؛ اما با هر دین و آیین و مذهبی نمی‌توان یک چارچوب عقلی را در تعریف آن نادیده گرفت: آزادی تا جایی مقبول است که منافی آزادی دیگران نباشد؛ کسی نمی‌تواند با سنگ بزند شیشه‌خانه مردم را بشکند و بگوید آزادی است! لخت‌وعور بپرد وسط خیابان و بگوید به خودم مربوط است! هر جای دنیا تجاوز به حریم رفتاری و فکری و بصری دیگران را منافی با آزادی و به معنای ولنگاری می‌شمارند.

شعار استقلال و آزادی جمهوری اسلامی در بُعد فردی به معنای آزادی اندیشه و انتخاب است و یک فرد تا جایی که منافع و آزادی جامعه را نقض نکند حقوق فردی خود را به معنای واقعی در اختیار دارد.

همین شعار در بُعد اجتماعی آن به معنی سلطه ناپذیری و تقابل با زورگویی زیاده خواهان است؛ ملتی که استیلای حاکمیت‌های بیگانه را بپذیرد عملاً در ذلت و خواری به سر برده و شخصیت خود را لگدمال می‌بیند؛ انسان حیوان نیست و بالاترین سرمایه‌اش فراتر از خوردوخوراک و پوشاک شخصیت و حرمت اوست که خدشه بر آن را تاب نمی‌آورد.

یکی از بالاترین دستاوردهای انقلاب اسلامی که در تاریخ این سرزمین، کم‌نظیر بوده است ایستادگی در مقابل زورگویی بیگانگان و مقابله با تعدی دشمنان در همه ابعاد نظامی و سیاسی و اقتصادی و فرهنگی است:

استقلال ملی به معنی آزادی ملت و حکومت از تحمیل و زورگویی قدرت‌های سلطه‌گر جهان است؛ و آزادی اجتماعی به معنای حق تصمیم‌گیری و عمل کردن و اندیشیدن برای همه‌ی افراد جامعه است؛ و این هر دو ازجمله‌ی ارزش‌های اسلامی‌اند و این هر دو عطیه‌ی الهی به انسان‌هایند و هیچ‌کدام تفضل حکومت‌ها به مردم نیستند؛ حکومت‌ها موظف به تأمین این دو هستند؛ منزلت آزادی و استقلال را کسانی بیشتر می‌دانند که برای آن جنگیده‌اند؛ ملت ایران با جهاد چهل‌ساله‌ی خود ازجمله‌ی آن‌ها است. (1)


پی‌نوشت:
1) بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 38 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.