مرسلون

شناخت ماه رمضان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

فضیلت شناخت ماه مبارک رمضان مهم‌تر از شناخت زمان و مسائل جنبی و صوری آن هست! همان‌گونه که یکی از دعاهای امام سجاد علیه‌السلام این است که: ألهِمنَا مَعرِفَۀَ فَضلِهِ وَ إِجلالَ حُرمَتِه (1): خدایا اول به ما توفیق معرفت نسبت به فضیلت و حرمت ماه رمضان و سپس تکریم و تجلیل از این ماه الهی را عنایت فرما.

شناخت آغاز و پایان و احکام ماه مبارک رمضان مهم است؛ چراکه ماه رمضان بر این احکام استوار است اما شناخت فضیلت و حرمت این ماه شاید کمتر از شناخت اصل آداب و احکام این ماه نباشد.

پیامبر خدا صلی‌الله علیه وآله وسلم می‌فرمایند: هو شهرٌ اوَّلُهُ رحمۀٌ و أَوسَطَهُ مغفِرَۀٌ و آخِرُهُ عِتقٌ مِن النارِ (2): ماه رمضان ماهی است که آغازش رحمت، وسطش مغفرت و پایانش آزادی و برائت از آتش است.

این ماه بیش از پنجاه نام دارد! ماه عتق، ماه مغفرت، ماه فوز، ماه فضیلت، ماه مبارک، ماه مواسات، ماه آزادی، ماه برکت، ماه صبر و این عظمتی است که خداوند آن را در مقابل ما قرار می‌دهد؛ هو شهرٌ دعیتم فیه إلی ضیافۀ الله (3)؛ سفره الهی گسترده است، سفره‌های ما انسان‌ها زمانی که غذایش خورده می‌شود تمام می‌گردد و زمانی که انسان سیر می‌شود، تازه آغاز زحمت است؛ ما عندَکم یَنفَدُ: سفره‌های ما فناپذیر است؛ غذا را که خوردیم تازه مکافات جمع‌کردن آشغال‌های آن و چیزهای دیگر شروع می‌شود؛ اما سفره الهی؛ و ما عندالله باقٍ (4): هیچ‌وقت فناپذیر نیست.

حال با این تفصیل، این ضعف بزرگی است که ما در سر خوان الهی بنشینیم و دست‌خالی از سر این سفره کنار رویم، ان شالله حضرتش بصیرت در عبادت به ما عنایت فرماید.


پی‌نوشت:
1) صحیفه سجادیه، دعای 44، صفحه 186؛ مصباح کفعمی، صفحه 610
2) بحارالانوار ،جلد 93، صفحه 342؛ مستدرک، جلد 7، صفحه 437؛ دعائم الاسلام، جلد 1، صفحه 268
3) وسائل الشیعه، جلد 10، صفحه 313؛ عیون اخبار الرضا، جلد 1، صفحه 295
4) نحل، آیه 96

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: فرآوری
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 98 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.