مرسلون

امام علی (ع) و شهادت حضرت زهرا (س)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
امام علی (ع) و شهادت حضرت زهرا (س) امام علی (ع) و شهادت حضرت زهرا (س)

داشتم با دوستم به‌جایی می‌رفتم که:

گفت: چرا امام علی (علیه‌السلام) اگر حضرت زهرا (علیهاالسلام) به شهادت رسیدند از شهادت حضرت زهرا (علیهاالسلام) چه دوران حکومت خود یا غیر آن هیچ یادى نکرده‌اند! یعنی چرا امام علیه‌السلام زمانی که متصدی خلافت شدند، نگفتند که دختر پیامبر شهید شدند و چه جنایاتی را بر ایشان مرتکب شدند؟! گفتم: این‌که شما بیان کردید صرفاً ادعای بدون دلیل است؛ و البته خلاف آن در تاریخ بیان شده است؛ چرا که :

اولاً: وارد شده که امام علی (علیه‌السلام) به هنگام دفن حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) فرمود: أَمَّا حُزْنِی فَسَرْمَدٌ وَ أَمَّا لَیْلِی فَمُسَهَّدٌ (1): از این پس اندوه من جاودانه و شب‌هایم، شب زنده دارى است تا آن روز که نزد خدا بروم. ثانیاً: علی (علیه‌السلام) در دوران حکومت خود نزد سلیم بن قیس از شهادت حضرت زهرا یاد کرد و فرمود: فاطمه (سلام‌الله‌علیها) از دنیا رفت در حالى که اثر تازیانه در بازویش مانند بازوبند باقى مانده بود. (2) ثالثاً: ابن عباس می‌گوید: علی (علیه‌السلام) در جنگ صفین از کتابى که به املای پیامبر و به خط خودش بود برایم خواند که چگونه حضرت زهرا علیها السلام شهید شد. (3) پس‌ چنین نیست که امام علی علیه‌السلام هیچ وقت از شهادت حضرت زهرا (علیهاالسلام) یادی نکرده باشند.


پی‌نوشت:
1) نهج‌البلاغه، خطبه 203؛ نهج‌البلاغه یک کتاب اسلامی است و دانشمندان اهل سنت بر این کتاب شروح بیشتری زده‌اند تا علمای شیعه؛ هر چند که جمع آورنده آن عالم شیعی است.
2) کتاب سلیم بن قیس، صفحه 674
3) کتاب سلیم بن قیس الهلالی، صفحه 915

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: پاسخ به شبهه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب برای درج در «سایتهای رسمی و معتبر» مثل ایکنا، ایسنا، حوزه، بلاغ, مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 739 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.