مرسلون

حضرت زهرا (س)، غرق خدمت الهی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

7fa76d838c5d0669d5303aecd98021bb_S_Copy حضرت زهرا (س)، غرق خدمت الهی

شايد يكى از احاديث و تعابيرى كه خيلى زيبا، سطح و ارتفاع عرفان فاطمه زهرا سلام الله عليها را می‌تواند به ما نشان دهد، اين روايت است كه: نقل شده روزى پيامبر در حال تلقى وحى بودند و جبرئيل نازل شده بود بر ايشان و فاطمه هم در كنارشان بود، پيامبر رو كردند به فاطمه و گفتند جبرئيل اينجاست و می‌گوید: خدا فرمود به فاطمه بگو، هرچه می‌خواهی بخواه! اجابت خواهد شد.

نه به اين دليل كه دختر پيامبر است و خدا می‌خواهد به دختر پيامبر يك لطفى كند، بلكه سطح عرفان و معنويت و معرفت فاطمه در حدى است كه اراده او بااراده‌ی خداوند پيوند خورده است؛ شايد به مصداق آن روايتى كه خداوند می‌فرماید: عبدى اطعنى، حتى اجعلك مثلى؛ يعنى در مقام اطاعت و حذف خود و تسليم مطلق بودن در برابر خدا، انسان به حدّى می‌رسد كه خداوند می‌فرماید تو را مِثل خودم يا مَثلى از خود در دنيا قرار می‌دهم، به حدّى كه با چشم تو ببينم و با گوش تو بشنوم و با دست تو عمل كنم. يعنى كار بنده را می‌شود به خدا نسبت داد و خواست او را به خدا نسبت داد و خشم و غضب و شادى او را هم به خدا نسبت داد؛ پاسخى كه آنجا اين دختر جوان به چک سفید امضایی كه جبرئيل از طرف خداوند آورده می‌دهم، اوج معنوى ايشان را نشان می‌دهم.

حضرت فاطمه در جواب اين پيشنهاد سكوت می‌فرمایند و بعد پيامبر می‌فرمایند فاطمه! چيزى بخواه و بعد حضرت فاطمه می‌فرمایند: قد شغلتني لذّه خدمته عن مسئلته (1): من به‌قدری غرق در لذت خدمت به خدا هستم كه به‌کلی فارغم از هر نوع مسألت و درخواستى. اصلاً فرصت اينكه فهرستى از خواسته‌هایم از خدا را تهيه كنم، ندارم. آن چيزى را كه می‌خواهم، الآن دارم و آن مستغرق بودن در لذّت خدمت به خداست.


پی نوشت:

1) نهج الحياة، فرهنگ سخنان فاطمه عليها السلام، محمد دشتی، صفحه 99، ح 56

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: فرآوری
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 849 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.