حضرت زهرا (س) و ازدواج با امام علی (ع)

نوشته شده توسط

دریک کانال تلگرامی مربوط به شبهات وهابیت عضو شده بودم تا ببینم چه می‌گویند و حرف حسابشان چیست و البته هرچه گشتم حرف حساب نداشتند. دریکی از شبهات خود، روایتی را از قول شیعه نقل می‌کنند و بر اساس آن به ناراضی بودن زهرا (سلام الله علیها) از ازدواج با علی (علیه‌السلام) نتیجه گیری می‌کنند، اکنون روایت را ذکر می‌کنم: رسول الله صلی الله علیه (وآله) و سلم به فاطمه علیها السلام فرمود: دخترم چه چيزى باعث گریه‌ات شده است؟ به خدا قسم اگر كسى در ميان اهل‏ بيت من بهتر از على بود تو را به او تزويج می‌کردم، لكن تزويج تو به على تزويج الهى است و به‌فرمان خدا اين ازدواج صورت گرفته و مهر تو را يك پنجم دنيا قرار داده است. (1)

اما با تحقیق در روایت مذکور، دریافتم که:

اولاً:روایت را اشتباه ترجمه کرده‌اند و در روایت اصلا بحث از گریه‌ی حضرت نشده است و سؤال حضرت هم برای واضح شدن مقام حضرت زهرا (سلام الله علیها) بر همگان و آسمانی بودن این ازدواج است.

ثانیاً:سند این روایت از چند جهت دارای اشکال است:در سند روایت فردی ذکرشده که نام او نیامده و به ذکر «عمن حدثه» اکتفا شده است. همچنین در سند روایت، حسن ابن علی بن رحمان ذکرشده که کاملاً مجهول است.

ثالثاً:وهابی‌ها، حدیث را به‌طور مقطوع آورده‌اند. مرحوم مجلسی در ادامه‌ی حدیث می‌فرماید: ظاهر این است که حتّی اگر گریه‌ی آن حضرت صحیح هم باشد دلیلش تمسخر و ایراد گرفتن و ریشخند زنان قریش به حضرت زهرا (سلام الله علیها) بوده است و منافاتی با عصمت و رتبه‌های عالی ایشان ندارد بلکه خمس دنیا مهریه‌ی ایشان نمی‌شد مگر به دلیل اشک‌های ایشان. (2)

رابعاً: مرحوم مجلسی روایت را از کتاب کشف الغمه اربلی نقل کرده و مرحوم اربلی نیز روایت را از کتاب دولابی که از علمای اهل سنّت است نقل کرده و از نسخه‌ای که شیخ ابن وضاح حنبلی آن را کتابت کرده روایت را آورده است. پس اصلا روایت در کتب شیعه مبنایی برایش نیست و مصدر و مبنای آن کتب اهل سنّت است.


پی‌نوشت:
1) بحارالانوار، دارالاحیاء التراث المؤلف: العلامة المجلسی، الجزء 43، صفحة 136
2) روضة المتقين في شرح من لا يحضره الفقيه، محمد تقي المجلسی (الأول)، جلد 8، صفحه 177

 

منتشرشده در فاطمیه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید