مرسلون

حضرت زهرا (س) و خلفا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حضرت زهرا (س) و خلفا حضرت زهرا (س) و خلفا

نزدیک ایام فاطمیه در حال رفتن به یکی از شهرستان‌های جنوبی بودم که در مسیر به‌طور اتفاقی با یکی از عامه در اتوبوس کنار هم قرار گرفتیم و هم‌سفر شدیم. رشته‌ی کلام را به دست گرفت و شروع به شبهه پراکنی کرد و اتفاقاً اطرافیان هم به صحبت‌های ما گوش می‌کردند. سؤالات او را به لطف خدای متعال جواب می‌دادم تا اینکه گفت، حضرت زهرا (علیهاالسلام) از علی (علیه‌السلام) ناراضی بوده است.

به او گفتم اگر دلیلی دارید، ارائه دهید؛ ساکت ماند. به او گفتم در عوض سکوت تو، می‌گویم حضرت زهرا (علیهاالسلام) از خلفا ناراضی بوده نه از حضرت علی (علیه‌السلام) و صرف نظر از روایات و اخبار شیعی، در کتاب‌های شما مثل صحیح بخاری روایات متعددی مبنی بر نارضایتی حضرت زهرا (علیهاالسلام) از خلفا واردشده است و طبق حدیث مشهور بین فریقین، پیامبر گرامی اسلام می‌فرماید:هرکس فاطمه را آزار دهد، مرا آزار داده است و هرکس مرا اذیت کند، خدای متعال را آزار داده است.

اما روایات نارضایتی حضرت زهرا (علیهاالسلام) در کتب معتبر عامه:

1) صحیح بخاری با نقل سلسله سندی از عایشه می‌گوید:
فوجدت فاطمه علی بن ابی بکر فی ذلک فهجرته فلم تکلمه حتی توفیت و عاشت بعد النبی سته اشهر، فلما توفیت دفنها زوجها علی لیلا و لم یوذن بها ابوبکر؛ حضرت زهرا (علیهاالسلام) ابوبکر را به خاطر (ماجرای فدک) ترک کرد و با او صحبت نکرد تا به شهادت رسید، همسرش علی (علیه‌السلام) او را شبانه دفن کرد و به ابوبکر اجازه نداد تا در تشییع و تدفین او شرکت کند. (1)

2) بیهقی در «سنن الکبری»، جلد ششم، صفحه 300، همین روایت را ذکر می‌کند.

3) مسلم بن حجاج در «صحیح مسلم»، جلد سوم، ص 1380،‌چاپ مصر و روایات متعدد دیگری که عامه در کتب خود نقل کرده‌اند، ثابت کننده‌ی سخن ماست.


پی نوشت:
1) محمد بن اسماعیل بخاری، صحیح بخاری، جلد پنجم، صفحه 177،

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 248 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.