مرسلون

حضرت علی (ع)، غیرت الله

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حضرت علی (ع)، غیرت الله حضرت علی (ع)، غیرت الله

برادرم در لارستان زندگی می‌کند و دوستانی دارد که از عامه هستند؛ به من گفت: دوستانش می‌خواهند من را ببیند و سؤالاتی دارند. منم پذیرفتم. نزدیک به ایام فاطمیه بودیم و برای همین سؤالات آن‌ها از شبهات مربوط به فاطمیه آغاز شد.

یکی از آن‌ها گفت: نزد همه‌ی علماء شیعه و سنی پذیرفته شده که علی هنگام مراجعه‌ی خلفا برای گرفتن بیعت، در منزل بوده، اما فاطمه رفته درب منزل و آن اتفاقات افتاده، درحالی‌که شما می‌گویید علی غیرت الله بوده، پس چطور نرفته درب را باز کند تا آن اتفاقات نیفتد، پس از آن جایی که طبق نظر خود شما علی غیرت الله بوده، پس فاطمه اصلا نرفته در منزل را باز کند، پس اصلا این اتفاقات نیفتاده است.

گفتم:اولاً این طور نبوده که زنان در عرف عرب تا زمانی که مردی در خانه باشد درب را باز نمی‌کردند. چرا که از علمای خود شما نقل می‌کند: پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم) در خانه نشسته بودند که در زدند و ایشان به ام سلمه گفتند: یا ام السلمه قومی فافتحی له (1): ای ام سلمه! برخیز و در را باز کن؛ اگر باز کردن در توسط بانوان هنگام حضور مردان نزد عرب خلاف غیرت بود، چطور ممکن است که پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله و سلم چنین کاری انجام دهند! یعنی نعوذبالله پیامبر، بی‌غیرت بوده است؛ مانند همین جریان را خود ابن عساکر نقل برای حضرت خدیجه علیهاالسلام (2) و عایشه (3) نقل می‌کند که پیامبر به او گفت: درب را بازکن؛ بنابراین ملازمه‌ای بین باز کردن درب توسط حضرت زهرا (علیهاالسلام) و بی‌غیرتی علی (علیه‌السلام) نیست.


پی‌نوشت:
1) تاریخ دمشق، ابن عساکر، جلد ۴۲، صفحه ۴۷۰
2) تاریخ دمشق، ابن عساکر، جلد ۴۴، صفحه ۳۵
3) احتجاج طبرسی، جلد ۱، صفحه ۲

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: فرآوری
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 503 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.