مرسلون

حضرت محسن (ع) و نام گذاری وی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

1380470_633_Copy حضرت محسن (ع) و نام گذاری وی

پرسش: فرزند حضرت زهرا سلام‌الله علیها كه هنوز به دنیا نیامده بود و پشت در شهید شد؛ چرا محسن علیه‌السلام می‌نامند و از كجا معلوم كه پسر باشد ممكن است دختر باشد چون به دنیا نیامده بود؟

 

پاسخ:

ازجمله حقوقی كه فرزندان بر والدین خوددارند و دین اسلام به آن سفارش كرده است نام‌گذاری فرزندان و بالأخص اسم نیكو و خوب انتخاب كردن برای آن‌هاست.

امام صادق علیه‌السلام فرمود: پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم فرمودند: نیكو نام‌گذاری كنید به‌راستی‌که شما در روز قیامت بانام خوانده می‌شوید. (1)

 

وقت نام‌گذاری اولاد:

امام محمدباقر علیه‌السلام فرمودند: فرزندان خود را قبل از ولادت نام‌گذاری كنید و اگر نمی‌دانید كه دختر است یا پسر او را به نام هایی نام‌گذاری كنید كه هم برای پسر است و هم برای دختر همانا بچه‌هایی كه قبل از ولادت سقط می‌شوند، وقتی‌که روز قیامت با شما ملاقات كنند به علت عدم نام‌گذاری شمارا بازخواست می‌کنند كه چرا ما را نام ننهادید؛ و حال‌ آنکه پیغمبر اكرم صلی‌الله علیه وآله وسلم محسن را قبل از تولد نام‌گذاری كرد. (2)

با توجه به این حدیث و احادیث متعدد دیگری كه در این زمینه واردشده فهمیده می‌شود پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم و ائمه معصومین علیهم‌السلام قبل از تولد نوزاد برای او نامی انتخاب می‌کردند؛ البته آن بزرگواران با اذن خداوند در مواردی از غیب آگاه بودند به‌ویژه حضرت پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم لذا ما شیعیان بر این اعتقاد هستیم كه حضرت چون علم به غیب داشت و می‌دانست فرزندی كه از دختر خود متولد خواهد شد پسر است یا دختر و با توجه به این علم، نام فرزندان خود را قبل از تولد انتخاب می‌کردند و به ما هم سفارش کرده‌اند كه این سیره را عمل كنیم چون معلوم نیست كه فرزند زنده به دنیا بیاید و اگر سقط یا مرده متولد شود روز قیامت پدر و مادر خود را بازخواست خواهد كرد، كه چرا اسم برای او انتخاب نكردند.

بنابراین فرزندی كه حضرت فاطمه داشت و در اثر وقایع تلخ، سقط شد در زمان حیات پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم نام‌گذاری شده بود؛ (3) و بین خاندان پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم و نیز اصحاب نزدیك آن حضرت معروف و مشهور به این نام شده بود؛ و در غیر این صورت چگونه پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم و ائمه علیهم‌السلام مسلمین را سفارش كنند به نام‌گذاری اولاد خود قبل از تولد ولی خود عمل نكنند.

بنابراین با توجه علم به غیب پیامبر منافاتی ندارد كه آن حضرت از جنس جنین دخترش آگاه باشد و او را نام‌گذاری كند.


پی‌نوشت:

1) عاملی، سید محمد، نهایه المرام، قم، جامعه المدرسین، چاپ اول، 1412 هـ، جلد 1، صفحه 448

2) کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، تحقیق غفاری، علی‌اکبر، تهران، دار الکتب الاسلامیه، 1367 هـ. جلد 6، صفحه 18؛ شیخ صدوق، الخصال، قم، جامعه مدرسین، صفحه 634؛ محقق بحرانی، الحدائق الناظره، قم، جامعه مدرسین، چاپ اول، 1409 هـ، جلد 25، صفحه 40؛ وسایل الشیعه، جلد 21، صفحه 387

3) شیخ مفید، الارشاد، قم، موسسه آل البیت، چاپ اول، 1413 هـ. جلد 1، صفحه 355

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: پرسش و پاسخ
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: فرآوری
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 33 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.