مرسلون

درخواست از شوهر

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

hazrat-zahra_Copy درخواست از شوهر

آیا خواستن نفقه و مایحتاج خود از شوهر، بد وزشت است؟

 

پاسخ:

مطالبه گری و درخواست خرید چیزی یا رفتن به‌جایی از شوهر، حرام نیست؛ و هر زنی شرعا می تواند، نفقه واجب خود را مطالبه نماید؛ و چه‌ بسا به خاطر استیفای حق نفقه‌ی خود، به دادگاه هم شکایت کند؛ لکن زهرای اطهر، فراتر از این بودند که به خاطر نفقه و خرجی سرکوفت به شوهر بزنند و اوقات خود و فرزندان و شوهر را تلخ کنند.

ایشان فراتر از آن بودند که نه‌تنها در مورد نفقه واجب خود، بلکه در مقابل کمترین خواسته، لب به سخن بگشایند؛ و این نه یک توصیه‌ی حقوقی و شرعی، بلکه یک توصیه اخلاقی پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم بود و ایشان به‌عنوان اسوه‌ی کامل یک زن مؤمنه، مقید بودند که از شوهر چیزی نخواهند، نکند نتواند یا نداشته باشد و شرمنده و خوار و سرافکنده و ناراحت شود. (1)

این مسئله‌ی بسیار مهمی است که زنی،5 روز چیزی نخورده باشد و در این حال، همسرش را تحت‌فشار مطالبه نفقه قرار ندهد! (2) حقیقتاً جای این فرهنگ، شوهرداری و حسن تبعتل در فرهنگ خانواده‌های ما بسیار خالی است که وقتی زنی ببیند شوهرش پول ندارد یا دارد؛ ولی به فکر مردم دیگر و یا مخارج کلان و مصالح برتر زندگی است، سکوت کند و مطالبه گری نداشته باشد؛ اوقات‌تلخی نکند؛ چه رسد به شکایت تحت عنوان مطالبه نفقه‌اش.

درس مکتب زهرای اطهر به‌ عنوان الگو و اسوه برای زنان، این معارف و آموزه‌هاست؛ تا چه کسی تبیین این سیره کند و چه کسانی به آن عمل نمایند.


پی‌نوشت:

1) تفسير فرات الكوفی، صفحه 83؛ مناقب آل أبی طالب علیهم‌السلام (لابن شهرآشوب)، جلد ‏3، صفحه 331؛ عوالم العلوم و المعارف والأحوال، جلد ‏11، صفحه 136

2) كشف اليقين فی فضائل أمير المؤمنين علیه‌السلام، صفحه 455

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: پرسش و پاسخ
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های پیام رسان
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 7 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « همسر خوب در بیان امام علی (ع)
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.