مرسلون

پوشش و حجاب حضرت زهرا (س)

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

images-profile-shahadat-hazrat-fatemeh-zahra-aks-neveshte-fatemiye-153_Copy پوشش و حجاب حضرت زهرا (س)

یا أَیهَا النَّبِی قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَ بَنَاتِكَ وَ نِسَاءِ الْمُؤْمِنِینَ یدْنِینَ عَلَیهِنَّ مِن جَلَابِیبِهِنَّ ذَٰلِكَ أَدْنَیٰ أَن یعْرَفْنَ فَلَا یؤْذَینَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُوراً رَّحیمًا (1): ای پیامبر! به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو که پوشش‌های خود را بر خود فروتر گیرند. این برای آنكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند نزدیک‌تر است و خدا آمرزنده مهربان است.

وقتی شخصی را دوست داشته باشید باید یک نشانه‌ای از دوست داشتن او در وجود و شخصیت ظاهری شما باشد، محبت دختر پیامبر اکرم به زبان گفتن بسنده نمی‌کند و خانمی که می‌گوید: من محب فاطمه هستم باید حداقل پوشش ظاهری خودش را شبیه او کند، آنچه در روایات آورده شده است باحجابی که امروز معنی پیداکرده است تفاوت دارد.

فَتَجَلْبَبَتْ بِجِلْبَابِهَا وَ تَبَرْقَعَتْ بِبُرْقِعِهَا وَ أَرَادَتِ النَّبِی [صلی الله علیه وآله وسلم] (2): فاطمه سلام‌الله‌علیه وقتی می‌خواست از خانه خارج شود و نزد پیامبر برود چادر به سر نمود و برقع (روبنده و پوشیه) انداخت؛ برقع در این روایت همان پوششی است که خانم‌ها بر روی صورت خود استفاده می‌کنند.

فَلَبِسَتْ جِلْبَابَهَا وَ خَرَجَت (3): جلباب و چادر خود را پوشید و از منزل خارج شد.

این حجاب یادگار حضرت فاطمه علیها السلام که طبق روایات به دست ما رسیده است برای تمام دنیا مسئله‌ای شده تا بتوانند به‌واسطه گرفتن و از بین بردن آن شیعه و جوانان شیعی را خراب کنند؛ پس اختیار با خود ماست که از دست بدهیم آن را یا با تمام وجود از چیزی که هستی خودمان را مدیون این خاندان هستیم و به ما عطا کرده‌اند دفاع کنیم.


پی‌نوشت:
1) احزاب، آیه 59
2) علل الشرائع، جلد 1، صفحه 163
3) بحار الأنوار، جلد 36، صفحه 288

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 9 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.