مرسلون

در فرمان او باش

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در حقيقت نامه اميرالمؤمنين علی علیه‌السلام به فرزند بزرگوارشان نامه‌ای تربيتی برای تمام جهانيان است خصوصاً جوانان شيعه؛ چرا كه بر اساس آن حديث معروف، جايگاه رسول‌الله و امیرالمؤمنین جايگاه پدر برای امت اسلامی می‌باشد.

در طلیعه اين نامه حضرت در قالب الفاظ زيبا يك نكته اساسی را به بیان‌های مختلف روشن و آشكار می‌کند و آن مقدمه بودن دنيا براي آخرت و اصالت نداشتن آن است.

حضرت علي علیه‌السلام در اين نامه به طرق گوناگون ظواهر دنيای فانی را حقیقت‌نمایی می‌کنند و اصالت زندگی كردن را زندگی در مسير خدای متعال می‌دانند و می‌فرمایند: فَإِنِّی أُوصِیکَ بِتَقْوَى اللَّهِ أَیْ بُنَیَّ وَ لُزُومِ أَمْرِهِ وَ عِمَارَةِ قَلْبِکَ بِذِکْرِهِ وَ الِاعْتِصَامِ بِحَبْلِهِ (1): پسرم همانا تو را به ترس از خدا سفارش می‌کنم که پیوسته در فرمان او باشى و دلت را با یاد خدا زنده کنى و به ریسمان او چنگ زنى.

اين مسئله كه انسان خود را در فرمان خدای متعال ببيند و حقیقتاً عبد خدای متعال باشد و علاوه بر اينكه او را حاضر و ناظر خود می‌بینند در اعتقاد و اعمال مطيع محض خدای متعال باشد كه اين مسئله نقش مهمی در تصميمات و رفتارها گفتارهای ما با خودمان و اطرافيانمان ايفا می‌کند.


پی‌نوشت:
1) نهج‌البلاغه، نامه 31

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
منتشرشده در رمضان
محتوای بیشتر در این بخش: « روزه گرفتن

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.