مرسلون

یا کریم

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

خیلی‌ها دل ندارند دست توی جیب برده و بخشی حتی ناچیز از مال و دارایی‌شان را برای خدا به نیازمندان بدهند؛ بنابراین آدم‌هایی که اهل بخشش و دستگیری هستند و درخواست نیازمند را رد نکرده و درصدد کمک برمی‌آیند افرادی بزرگ و خیر به شمار می‌آیند.

در این میان افرادی هم هستند که بزرگواری را به حدی فراتر رسانده و قبل از آنکه کسی به آن‌ها رو بزند و خجالت بکشد و تقاضایش را مطرح کند درصدد رفع مشکل او برمی‌آیند؛ به این افراد می‌گویند: کریم! کرامت و بزرگواری از مختصات همیشگی ائمه بوده و هر کس که دنبال رهروی از خاندان طهارت است طبع خود را نیز بلندمرتبه ساخته و به استقبال کار خیر شتاب می‌کند.

یک نکته را هم فراموش نکنیم اینکه در موقع قطحی و کمبود و گرانی به فکر کمک به دیگران باشی، ارزشی بالاتر از بخشش در شرایط عادی جامعه دارد:

قِيلَ فَمَا الْكَرَمُ قَالَ الِابْتِدَاءُ بِالْعَطِيَّةِ قَبْلَ الْمَسْأَلَةِ وَ إِطْعَامُ الطَّعَامِ فِي الْمَحْلِ قِيلَ فَمَا الدَّنِيئَةُ قَالَ النَّظَرُ فِي الْيَسِيرِ وَ مَنْعُ الْحَقِير (1): از امام مجتبى سؤال شد: كرم چیست؟ فرمود: آغاز به بخشش نمودن پیش از درخواست نمودن و اطعام نمودن در وقت ضرورت و قحطى. سؤال شد: دنائت و پستى چیست؟ فرمود: كوچك بینى و دریغ از اندك.


پی‌نوشت:

1) تحف العقول، صفحه 225

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
منتشرشده در رمضان
محتوای بیشتر در این بخش: « روزه و ضرر روزه گرفتن »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.