ویروس و قلدران

نوشته‌شده توسط

113006_566_Copy ویروس و قلدران

برد کشتی را آنجا که خواهد خدای

اگر جه بر تن درد ناخدای

یکی از نکات تربیتی بیماری‌ها و سختی‌ها این است که بدانیم بیماری و سختی به اراده خدا است؛ و چه بسا قدرتمندترین انسان در مقابل آن زانو بزند؛ شرایط جهانی این روزهای کرونایی، مخصوصاً شیوع آن در بین کشورهای به‌ظاهر پیشرفته غربی، گویای این مطلب است که آن‌ها در مقابل اراده خداوند، کاری از پیش نخواهند برد (البته نباید کرونا را به خدا نسبت داد ولی باید دانست که همه چیز تحت اراده اوست).

قرآن برای مشرکان و معبودان آن‌ها مثالی می‌زند که خیلی با شرایط امروز متناسب است: إِنَّ الَّذینَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ لَنْ یَخْلُقُوا ذُباباً وَ لَوِ اجْتَمَعُوا لَهُ وَ إِنْ یَسْلُبْهُمُ الذُّبابُ شَیْئاً لا یَسْتَنْقِذُوهُ مِنْهُ ضَعُفَ الطَّالِبُ وَ الْمَطْلُوبُ‏ (1): یقینا کسانى که به جاى خدا می‌پرستید، هرگز نمی‌توانند مگسى بیافرینند اگر چه براى آفریدن آن گرد آیند و اگر مگس چیزى را از آنان برباید، نمی‌توانند آن را از او بازگیرند، هم پرستش‌کنندگان و هم معبودان ناتوانند.

شاهد مثال ما در آیه فوق، قسمت اخیر ترجمه آیه است: «و اگر مگس، چیزى را از آنان برباید…» پیام این فراز از آیه این است که کشورهای غربی با همه دبدبه و کبکبه ای که دارند، در مقابل این ویروسِ کمتر از پشه درمانده‌اند. ویروسی که حتی اگر بیولوژیک باشد، باز هم تحت اراده خداوند است.

أَفَغَیْرَ دینِ اللَّهِ یَبْغُونَ وَ لَهُ أَسْلَمَ مَنْ فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ طَوْعاً وَ کَرْهاً وَ إِلَیْهِ یُرْجَعُونَ (2): آیا کافران، دینى غیر دین خدا را می‌طلبند؟ و حال آنکه هر که در آسمان‌ها و زمین است خواه‌ناخواه مطیع امر خداست و همه به‌سوی او رجوع خواهند کرد.

این آیه همه چیز را تحت اراده خدا می‌داند (از جمله کرونا) و بیانگر این نکته است که دنیای غرب _حتی اگر نخواهد_ باز هم به ناچار باید سر تسلیم در مقابل اراده خداوند فرود بیاورد (حالا می‌خواهند اسمش را طبیعت و یا هر چیز دیگری بگذارند).


پی‌نوشت:
1) حج، آیه 73
2) آل‌عمران، آیه 83

منتشر شده در فرهنگ و مناسبت ها
مطالب بیشتر از این مجموعه: « مقایسه همدلی مغازه داران »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید