گشایش

نوشته‌شده توسط

31300_Copy گشایش

مسئله انتظار و مهدويت يكي از مهم‌ترین دلايل پويايی شيعيان است؛ شيعه در تاريخ پرفراز و نشيب خود در سخت‌ترین شرايط با توسل و توكل هیچ‌گاه منزوی نگشته و هميشه در صحنه بوده است.

حقيقت مسئله اين است كه وقتی بذر اميد در سرشت كسی گذاشته شود و افراد خدای متعال را حاضر و ناظر خود ببينند و اعتقاد به اين مطلب داشته باشند كه اثر در جهان به وجود نمی‌آید مگر به اذن خداي سبحان و دنيا را راهی برای رسيدن به آخرت بدانند ديگر مسئله انتظار و آمادگی تمام و كمال و محيا كردن شرايط برای ظهور حضرت ولی‌عصر با قدرت و انگيزه لازم انجام می‌شود.

مقام معظم رهبري در همين زمينه می‌فرمایند: در انتظار فرج امید هست، تحرک هست، اقدام وجود دارد که البته حالا در مورد انتظار فرج گفته‌شده است و مسلم است که انتظار فرج یعنی انتظار فرج حضرت ولی‌عصر؛ این یک مصداق از انتظار فرج است؛ اینکه پیغمبر می‌فرماید: اَفضَلُ اَعمالِ اُمَّتی اِنتِظارُ الفَرَج (1) ناظر به همه ی مشکلاتی است که برای زندگی انسان پیش می آید؛ مشکلات گوناگونی در زندگی پیش می‌آید؛ انسان در مواجهه‌ی با این مشکلات نبایستی مأیوس بشود؛ باید انتظار فرج داشته باشد؛ باید بداند که فرج خواهد آمد؛ خود انتظار فرج یک نوع فرج است که این روایتی است از حضرت موسی بن جعفر: لَستَ تَعلَمُ اَنَّ اِنتِظارَ الفَرَجِ مِنَ الفَرَج (2): خود انتظار فرج و انتظار گشایش، یک گشایشی است برای انسان که او را از آن حالت یأس، از حال درماندگی که به کارهای عجیب و غریبی وادار می‌کند، نجات می‌دهد؛ خب! اینکه پیغمبر و ائمّه این‌ جور فرمودند، معنایش این است که امت محمدی صلی الله علیه وآله وسلم در هیچ حادثه‌ای از حوادث زندگی دچار یأس و ناامیدی نمی‌شوند و همیشه در همه حال انتظار فرج دارند. (3)


پی‌نوشت:
1) بحار الانوار، جلد 50، صفحه 318
2) غيبت طوسی، صفحه 459
3) سخنرانی رهبری به مناسبت ولادت حضرت ولی‌عصر سال 1399

منتشر شده در فرهنگ و مناسبت ها
مطالب بیشتر از این مجموعه: « مقایسه همدلی مغازه داران »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید