مرسلون

دستور امام صادق (ع) درباره کرونا

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

1111_24_Copy دستور امام صادق (ع) درباره کرونا

شبهه: در کانال آیت‌الله تبریزیان دیدم که دستوری از امام صادق (علیه‌السلام) برای پیش‌گیری از ابتلا به ویروس کرونا نقل‌شده، به این صورت که شب‌هنگام، قبل از خوابیدن، یک پنبه‌ آغشته به روغن بنفشه در مقعد فروکنند! آیا این مطلب درست است؟

پاسخ:

آقای شیخ عباس تبریزیان از اخباریونی است که در سال‌های اخیر، داعیه‌دار طب به‌اصطلاح اسلامی است و مدعی درمان انواع بیماری‌ها از طریق روایات اهل‌بیت علیهم‌السلام است؛ اقدامات او در ایجاد ناامنی غذایی و دارویی و سلب اعتماد عمومی از جامعه‌ پزشکی و مسئولین وزارت بهداشت و درمان کشور و دخالت بی‌جا در امور پزشکی و درمانی که در بعضی موارد منجر به وخامت حال برخی بیماران شده بود، سبب محکومیت او در دادسرای ویژه‌ روحانیت شد. (1)

جنجال‌سازی‌های رسانه‌ای این شخص تا آنجا پیش رفت که اقدام به آتش زدن یکی از کتاب‌های معروف پزشکی نمود؛ رسانه‌های ضد دین و ضدانقلاب که همواره از آلام ملت مظلوم ایران سوءاستفاده می‌کنند، بهترین بهره‌برداری را از این شخص انجام می‌دهند و سعی دارند این شخص را نماد «حوزه‌های علمیه و روحانیت» معرفی کنند!

با شیوع ویروس کرونا، با وجود این‌که مراجع عظام تصریح کردند که نظرات ستاد پیش‌گیری و درمان کرونا، حجت شرعی و لازم‌الاجراست؛ (2) اما جریان تبریزیان مدعی شدند که شیوع این ویروس به دلیل برخوردی بوده که با این شخص در قم صورت گرفته و برای درمان آن باید به توصیه‌های طب تبریزیان توجه کرد. از جمله دستوراتی که در این چند روز بسیار پخش‌شده، همین دستوری است که در سؤال بیان شد.

با بررسی صورت گرفته، معلوم شد که این دستور از کتاب مکارم الأخلاق برداشت‌شده است؛ این کتاب توسط حسن بن فضل طبرسی در قرن ششم هجری، با موضوع اخلاق و آداب نوشته‌شده و در باب یازدهم این کتاب برخی روایات مربوط به درمان برخی بیماری‌ها نقل‌شده است.

از جمله این روایت از امام صادق علیه‌السلام که در درمان زکام (سرماخوردگی) بیان‌شده است: تَأْخُذُ دُهْنَ بَنَفْسَجٍ فِی قُطْنَةٍ فَاحْتَمِلْهُ فِي سِفْلَتِكَ عِنْدَ مَنَامِكَ فَإِنَّهُ نَافِعٌ لِلزُّكَامِ ان شاء اللَّهُ (3): روغن بنفشه را در پنبه‌ای می‌ریزی و هنگام خواب آن را در مقعد قرار می‌دهی، انشاء الله برای زکام مفید است.

این روایت از نظر سندی ضعیف است؛ زیرا بدون ذکر سند بیان‌شده و تنها در همین کتاب (در قرن ششم) نقل‌شده و در کتب ما قبل از آن وجود ندارد؛ بنابراین در صدور آن از امام صادق علیهم‌السلام تردید جدی وجود دارد.

البته روایات مختلفی در کتاب کافی، در مورد فواید روغن بنفشه در پیش‌گیری و درمان زکام و سردرد، نقل‌شده است؛ این روایات، استفاده از روغن بنفشه به‌صورت چکاندن آن در بینی و مالیدن روی ابروها را مفید دانسته‌اند؛ (4) در طب سنتی ایرانی هم به این مساله تأکید شده و اثرات آن در درمان بیماری‌هایی مثل سینوزیت مجرب است.

وجود داروهایی که به‌صورت شیاف جذب بدن می‌شوند، چیز عجیب و دور از ذهنی نیست و در طب سنتی هم وجود داشته است؛ نویسنده، درصدد این نیست که بالکل این دستورات را رد کند؛ بلکه معتقد است که روایات باید پالایش شود و این دستورات مورد آزمایش تجربی قرار گیرد و نتایج آن به‌صورت مقالات علمی در اختیار مردم قرار گیرد؛ چون در طب، قرار است رابطه‌ تکوینی و عینی دارو با جسم انسان دانسته شود؛ این رابطه‌ تکوینی باید با برهان تجربی به دست آید نه از راه تعبد به روایات ضعیف‌السند! تجربه و براهین مبتنی بر تجربه‌ حسی در جایگاه خود حجیت دارد؛ همان‌طور که در مباحث معرفت‌شناسی بیان گردیده است. (5)

شاید جریان تبریزیان باانگیزه‌های خیرخواهانه دست به این اقدامات می‌زنند؛ اما نتیجه‌ عکسی داشته و بهترین خوراک را برای رسانه‌های ضد دین فراهم آورده است.

به‌ هر روی، روایت مورد استناد درباره‌ پیش‌گیری و درمان ویروس کرونا، به‌هیچ‌وجه به‌صورت تعبدی قابل استناد نیست؛ بلکه باید با برهان تجربی و آزمایش‌ها، فواید آن به اثبات برسد.


پی‌نوشت:
1) اهمیت رأی دادگاه ویژه روحانیت درباره طب اسلامی
2) آیت‌الله سبحانی: توصیه پزشکان درباره کرونا برای دوری از اجتماعات، حجت است.
3) حسن بن فضل طبرسی، مكارم الأخلاق، الشریف الرضی، چاپ 4، قم، 1412 ق، صفحه 377
4) شیخ کلینی، الكافی، دار الكتب الإسلامية، چاپ 4، تهران، 1407 ق، ج‏لد 6، صفحه 521
5) آیت‌الله جوادی آملی، شناخت‌شناسی در قرآن، انتشارات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، قم، بی‌تا، صفحه 162؛ آیت‌الله جوادی آملی، سرچشمه انديشه، اسراء، قم، جلد 4، صفحه 262

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 4 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « مقایسه همدلی مغازه داران »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.