دیدار امام زمان (عج)

نوشته شده توسط

1231827_Copy دیدار امام زمان (عج)

آیا دیدار امام زمان عجل الله فرجه سخت است؟

همه ما داستان‌های فراوانی را درباره حضور و شرفیاب شدن انسان‌های مختلف خدمت امام زمان عجل الله فرجه شنیده‌ایم به‌گونه‌ای که مطمئن هستیم که این امر در زمان غیبت ممکن است.

اما سؤال اینجاست که این دیدار چه شرایطی دارد و یا در چه شرایطی محقق می‌شود؟

جواب را در ابتدا می‌گویم که خیلی منتظر نباشید! به نظر من در زمانه ما این دیدار بسیار سخت و مشکل است اما مطمئن هستم که ارزشش را دارد حتی اگر 21 سال طول بکشد!

بگذارید داستان 21 سال را برایتان بگویم؛ یکی از اصحاب امام حسن عسکری علیه‌السلام علی بن مهزیار اهوازی است که زمان غیبت امام زمان عجل الله فرجه را درک کردند؛ او آدمی اهل علم و فضل بود و بسیار شیفته ملاقات با امامش بود و برای رسیدن به این خواسته خود بیست سال به حج مشرف شد تا بتواند در آن دیار آسمانی ایشان را زیارت کند اما موفق نمی‌شد.

بیست سال! توجه کردید! آن هم سفر حج که هم هزینه زیاد و هم سختی و مشقت بسیاری داشت.

تصورش را کنید که شما از کسی خوشتان آمده است و دوست دارید با او ملاقات کنید؛ ولی نمی‌دانید که کجای این دنیای پهناور است! چند سال حاضرید به دنبالش بروید! چقدر حاضریت در این راه هزینه کنید!

به نظرم عاشق‌ترین افراد هم حاضر نیستند بیست سال و با هزینه سنگین چنین کاری را انجام دهند.

اما علی بن مهزیار چون قدر این عشق را می‌دانست چنین کاری را کرد.

ادامه داستان علی بن مهزیار:

بعد از بیست سفر که موفق به دیدار حضرت نشد، مژده دیدار در عالم خواب در سفر بعدی حج که سفر 21 ام او بود، داده شد؛ با اشتیاق خود را آماده سفر کرد و هر لحظه سفر در انتظار دیدار ایشان بود؛ اما تا پایان سفر حج خبری نشد؛ او دیگر حاضر نبود که دست‌خالی برگردد بنابراین در مکه ماندگار شد و با کاروان به شهر خود برنگشت؛ بعد از یک هفته واسطه‌ای پیش او آمد و علی به مهزیار را به دیدار حضرت حجت عجل الله فرجه برد؛ وقتی که او به محضر حضرت مشرف شد، امام به او گفت: ای ابوالحسن! ما شب و روز منتظر تو بودیم، چه چیزی آمدنت را به تأخیر انداخت؟

خیلی عجیب است که این بیست و یک سال هم امام مشتاق دیدار او بود! واقعاً این اشتیاق امام برای هر عاشقی غیرقابل وصف است! چطور امام اینقدر مشتاق است؟ چرا اینقدر مشتاق است؟ حس امام نسبت به عاشقانش چگونه است؟ این اشتیاق امام برای هر عاشقی غیرقابل وصف است! چطور امام اینقدر مشتاق است؟ چرا اینقدر مشتاق است؟ حس امام نسبت به عاشقانش چگونه است؟

تصور این رابطه احساسات انسان را به جوش‌وخروش درمی‌آورد چه برسد به دیدار!

علی بن مهزیار به حضرتش عرض کرد: «کسی نبود که من را به‌سوی شما راهنمایی کند.

حضرت با تعجب گفت: «کسی را نیافتی! نه این طور نیست! اشکال شما این است که اموالتان را زیاد می‌کنید، بر مؤمنان بی‌چاره سخت می‌گیرید و بر آن ها تکبر می‌ورزید و آن‌ها را دچار سرگردانی کردید و صله‌رحم را قطع کرده‌اید. (با این اوصاف آیا دیگر) عذری باقی می‌ماند؟!

علی بن مهزیار خجالت‌زده طلب بخشش کرد و حضرت در جوابش فرمود: «اگر این طلب بخشش بعضی از شما برای برخی دیگر نبود، تمام ساکنان زمین، به جز شیعیان خاصی که گفتارشان با کردارشان همانند است، هلاک می‌شدند. (1)

در این گفتگو مسائل بسیار مهمی وجود دارد اما آن چیزی که من می‌خواستم در این ماجرا به آن اشاره‌کنم سختی‌ای بود که علی بن مهزیار برای دیدار امام زمانش تحمل کرده بود و به خودم گوشزد کنم که از این خیال خام در بیایم که با این وضع و اوضاع خودم و جامعه انتظار دیدار حضرتش را داشته باشم.


پی‌نوشت:

1) بحارالانوار، جلد 52، صفحه 11

منتشرشده در فرهنگ و مناسبت ها
محتوای بیشتر در این بخش: « مقایسه همدلی مغازه داران »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید