مرسلون

شفیعه روز جزا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

74eb578a1192596fbbb21868b608b05c_S_Copy شفیعه روز جزا

اعتقاد به شفاعت انبیا و اولیا از ضروریات مذهب شیعه است؛ و هیچ تردیدی در آن نیست؛ و بالاترین جایگاه شفاعت، از آن رسول گرامی اسلام صلی‌الله علیه وآله وسلم است که در قرآن کریم از آن به «مقام محمود» تعبیر شده است؛ همانا دو تن از بانوان خاندان رسول مکرم صلی‌الله علیه وآله وسلم هم شفاعت گسترده‎ای دارند که بسیار وسیع و جهان‌شمول است.

اول: وجود مقدسه‌ی صدیقه اطهر، حضرت فاطمه سلام‌الله علیها

در مورد شفاعت گسترده حضرت زهرا علیها سلام همین بس كه شفاعت‎ْ مهریه‌ حضرت زهراست و به هنگام ازدواج آن حضرت سلام‌الله علیها، جبرئیل امین طاقه ابریشمی از جانب پروردگار آورد كه درروی آن نوشته بود: خداوند مهریه فاطمه‌ زهرا سلام‌الله علیها را شفاعت گنه‌کاران از امت محمد صلی‌ الله علیه وآله وسلم قرارداد.

حضرت زهرای مرضیه سلام‌الله علیها به هنگام شهادت، وصیت فرمود كه این قطعه حریر را در كفن او قرار دهند و فرمود: چون روز قیامت محشور شوم این سند شفاعت را به دست می‌گیرم و برای گناهکاران از امت پدرم شفاعت می‌کنم. (1)

دوم: وجود مقدسه‌ی حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها است که بعد از حضرت زهرا سلام‌الله علیها از جهت گستردگی شفاعت، هیچ بانویی به شفیعه محشر حضرت معصومه سلام‌الله علیها نمی‎رسد.

امام جعفر صادق علیه‌السلام در این رابطه می‎فرماید: تَدخل بِشفاعتها شیعتنا الجنته باجمعهم (2): با شفاعت او همه شیعیان ما وارد بهشت می‎شوند.

و در فرازی از زیارت‌نامه‌اش می‌خوانیم: یا فاطِمُهُ اشْفَعی لی فِی الْجُنُهِ: ای فاطمه [معصومه] در بهشت برای ما شفاعت كن.


پی‌نوشت:

1) خاتمه‌ مستدرك، میرزا حسین نوری، متوفای 1320 هـ. چاپ سنگی

2) قاضى نورالله شوشترى، مجالس المؤمنین، جلد 1، صفحه 83

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: فرآوری
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 4 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.