عاشق گل

نوشته شده توسط

Photo_Editor_Effects2019_08_30_11_16_49_Copy عاشق گل

این روزها با این مرض جدید، حوصله هیچ‌کس حتی گل‌هایم را ندارم؛ تنهایی و غربت سر به جانم گذاشته‌اند و عشق به شادابی و نشاط را از سرم پرانده است؛ عاشق گل‌هایم هستم؛ عاشق سرسبزی، شادابی، زیبایی‌شان؛ گاهی از آن‌ها خسته می‌شوم؛ می‌خواهم رهایشان کنم تا خشک شوند و بمیرند؛ ولی گاهی که بعضی برگ‌هایشان خشک می‌شود؛ دلم می‌سوزد؛ با خودم می‌گویم: زبان‌بسته‌ها چه گناهی داشتن، آب رو ازشون دریغ کردی؟

آبشان می‌دهم؛ سعی می‌کنم زمان بیشتری را صرف آن‌ها کنم تا جانشان را نجات دهم و شاداب بمانند؛ اما وسط شلوغی‌های روزگار، روز آبیاریشان را فراموش می‌کنم؛ خاکشان هم طوری است که نمی‌شود خشکی‌اش را تشخیص داد؛ حوصله خلال فرو کردن درون آن را هم ندارم؛ تازه اگر هم خلال را داخل خاک فروکنم، چشم‌های ضعیفم از پس عینک ته‌استکانی‌ام، نم مانده بر خلال را نمی‌بیند؛ آنقدر آب به گلدان‌ها می‌نوشانم تا سیراب شوند.

یکی دو هفته بعد نگاهشان می‌کنم؛ سر بعضی برگ‌هایشان سوخته و بعضی دیگر زرد شده‌اند؛ چند روز می‌گذرد؛ هوا گرم‌تر می‌شود؛ پشه‌های سیاه‌رنگی دورشان می‌چرخد؛ کیششان می‌کنم و می‌گویم: مگسای بی‌ادب از گلای شیرینم دور شین.

گوش به حرفم نمی‌دهند؛ هر روز زیاد و زیادتر می‌شوند؛ شهر امن‌وامان شده، بیماری از شهر رفته است؛ دخترم با گلدان گلی در دستش به خانه‌مان می‌آید؛ نگاهی به گیاهانم می‌اندازد؛ سر تکان می‌دهد و با حرص می‌گوید: مادر جون دوباره زیاد آبشون دادی؟

ساقه بی‌جانشان را یکی‌یکی از درون خاک بیرون می‌کشد؛ ریشه‌ای بر جا نمانده، پوسیدگی به بخشی از ساقه هم سرایت کرده است؛ دخترم ساقه پوسیده را میان انگشتانش می‌گیرد و اندک فشاری می‌دهد؛ می‌گوید: مادر من، ببین چه بلایی سرشون آوردی! سیاه شده، پوسیده، مرده.

دستش را به سمت گلدان جدید نشانه می‌رود؛ لبخندی روی لبانش می‌نشیند؛ می‌گوید: دیگه این یکی رو خودم میام آبش می‌دم؛ شما خودتونو تو زحمت نندازین؛ خدا رو شکر بیماری از شهرمون رفت؛ دیگه زودبه‌زود بهتون سر می‌زنم.

خوشحال هستم که اوضاع به حالت عادی برگشته است؛ به آشپزخانه می‌روم تا چایی بریزم.

منتشرشده در فرهنگ و مناسبت ها
محتوای بیشتر در این بخش: « روزهای مادر داشتن صله رحم کرونایی »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید