مرسلون

قرآن کریم و اهمیت اعتکاف

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
قرآن کریم و اهمیت اعتکاف قرآن کریم و اهمیت اعتکاف

یکی از بهترین فرصت‌ها برای خودسازی، اعتکاف است. می‌توان در همه کارها قصد تقرب کرد؛ اعتکاف، فراغتی برای عبادت و تفکر، مناجات با قاضی الحاجات و خلوت با اوست. در اعتکاف است که می‌توان تعلقات را در راه محبوب حقیقی ذبح کرد و از کثرت روی گرداند و به‌سوی وحدت حرکت کرد و با تهذیب نفس و اندوختن سرمایه تقوا و اخلاص، آخرت خود را آباد ساخت؛ قرآن کریم بر این سنت حسنه که محبوب انبیاء و اولیا بوده، تأکید کرده است. ماده «عکف» نه بار در این کتاب آسمانی به کار رفته که در برخی از موارد معنای لغوی آن منظور بوده است که از آن جمله است: قالُوا نَعْبُدُ أَصْناماً فَنَظَلُّ لَها عاكِفين‏ (1).

در فضیلت اعتکاف همین بس که معادل طواف خانه خدا قرار گرفته و همتای رکوع و سجود به شمار آمده است؛ همچنین در فضیلت دو تن از انبیای بزرگ الهی چنین آمده که آنان مأمور شدند تا کعبه و حریم آن را از لوث وجود بت و بت پرستی تطهیر کنند تا عبادت کنندگان در کنار قبله و حرم امن الهی به طواف، اعتکاف، رکوع و سجود بپردازد. (2)

هر عمل زمانی می‌تواند اثر بخشی تام داشته باشد که به مرحله کمال رسیده باشد. معتکف در ایام اعتکاف شایسته است با اعمال و اذکار، درخت معنویت را آبیاری کند و با چیدن علف‌های هرزه گناه، زمینه رشد و بارور ساختن آن را فراهم سازد. بی‌تردید بعد از این زحمات، محصول کمال اعتکاف را خواهد چید؛ عالم بزرگوار مرحوم سید بن طاووس (ره) برای جلوگیری از فاسد شدن اعتکاف به مؤمنین سفارش‌هایی دارند و می‌فرماید: بدان، کمال اعتکاف به این است که عقول و قلوب و جوارح، تنها بر عمل صالح واقع شوند و انسان آن‌ها را فقط در درگاه احدیت محبوس سازد و از آنچه باعث از بین بردن کمال روزه می‌شود، دوری کند و علاوه بر مواظبت بر وظیفه روزه داری، باید مراقب وظیفه اعتکاف خود نیز بوده باشد و اگر معتکف خطورات خودش را در مسیر غیر خداوند قرار دهد، حقیقت کمال اعتکاف خود را به‌اندازه آنچه از معبود غافل شده و سهل انگاری کرده، فاسد ساخته است. (3)


1) شعراء، آیه 26
2) جوادی آملی، عبدالله، حکمت عبادات، صفحه 181
3) سید بن طاووس، اقبال الاعمال، صفحه 95

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: ویژه نامه الکترونیکی
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 747 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « اعتکاف پیامبر (ص) فتوکلیپ؛ حامی حرم »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.