مرسلون

کرونا و بهداشت

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

ویروس کرونا کاری به خوب و بد افراد ندارد و هر کس که مستعد باشد را می‌گیرد؛ این نکته ممکن است کسانی را عمدتاً در فضای رسانه‌ای، دچار توهم کند و دین‌داران را به نحوی به باد انتقاد بگیرند و بگویند: این‌ها که می‌گفتند ما بی‌گناهیم، پس چه شد؟ باید در مقابل این مطالب غرض‌ورزانه، هم رسانه‌ها و هم مخاطبان، سواد رسانه‌ای خود را بالا ببرند.

در پاسخ این افراد غرض‌ورز باید گفت:

اولاً: اینان کرونا را به خدا نسبت می‌دهند و کسانی که بهداشت را رعایت نمی‌کنند و به سفرمی روند و انگارنه‌انگار که کرونایی در کار است، را مقصر حساب نمی‌کنند. ثانیاً: نه هر که کرونا بگیرد گناهکاراست (گرفتار عذاب شده است) و هرکه کرونا نگیرد آدم خوبی است؛ ممکن است افراد بدی (سارق و…) باشند که کرونا نگیرند و بر عکس افراد خوبی گرفتار شوند (البته نباید در این شرایط، زیاد به این حرف‌ها دامن زد). ثالثاً: کرونا برای انسان‌های خوب، امتحان است (نه از باب گناه).

امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: ان البلاء للظالم ادب و للمؤمن امتحان و للأنبیاء درجه (1): همانا بلا برای انسان ستمگر تأدیب است و برای مؤمن امتحان و برای پیامبران مقام و درجه.

پیام حدیث واضح است؛ کرونا برای انسان‌های خوب، امتحان است؛ یکی از انسان‌های خوب، پیامبران هستند که آن‌ها بیشترین بلا را دارند؛ زیرا مطابق با رتبه‌شان باید بیشترین بلا را متحمل شوند (حضرت ایوب و حضرت یعقوب). بنابراین نباید بحث کرونا را فقط به خوبی و بدی انسان‌ها گره بزنیم. کرونا همه را گرفتار می‌کند؛ به جای این سخنان تفرقه ‌افکنانه، باید بهداشت را رعایت کنیم و در خانه بمانیم. نکاتی که رسانه‌ها باید آن را به مخاطبان خود تفهیم کنند.


پی‌نوشت:
1) بحار الأنوار (ط – بیروت)، جلد 64

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 38 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « مقایسه همدلی مغازه داران »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.