مرسلون

کرونا و خرافات جدید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

111_Copy1111 کرونا و خرافات جدید

با افزایش قربانیان ناشی از مصرف الکل، بار دیگر این گزاره‌ی جدی مطرح می‌شود که فاصله گرفتن از دستورات دینی، گرفتاری به خرافات را در پی دارد و این خود سبب خسارات جبران‌ناپذیر انسانی و اجتماعی می‌گردد.

برخلاف برخی ادیان که با عقل و علم سر ناسازگاری دارند و برخلاف برخی مکاتب مادی‌گرایِ دین‌ستیز، اسلام با یک روش متعادل «کذلک جعلناکم امة وسطاً» نه تنها علم و یافته‌های آن را تأیید می‌کند، بلکه بدان تشویق وافر هم دارد تا جایی که پیامبر آن می‌گوید: علم را هرچند در چین (دورترین نقطه آن زمان از مرکز اسلام) باشد دریابید. 

درعین‌حال ما را از اسیر شدن در چهارچوب دنیا و قوانین مادی آن بر حذر می‌دارد.

تبیین جامع از قوانین هستی باعث می‌شود تا از افراط‌وتفریط که هردو خرافه‌پرستی را در پی دارد، در امان بمانیم؛ مثال گویا همین نوشتار حاضر است؛ اگر کسی نگرش کوتاه بینانه‌ای داشته باشد آن را نتیجه‌ی فعالیت خودکار می‌داند، (نگرش مادی) اگر کسی به واقعیت توجه نکند، آن را نتیجه‌ی مستقیم نویسنده می‌بیند؛ اما نگاه جامع عبارت است از توجه به اینکه نوشته‌ی حاضر اثر فعالیت نویسنده است اما به کمک خودکار!

وقتی گفته می‌شود خدا است که بیمار را شفا می‌دهد «وَ إِذا مَرِضْتُ فَهُوَ یَشْفِینِ» (1) این بدان معنا نیست که نقش اسباب و واسطه‌ها نادیده گرفته شود، هرگز، بلکه نگاه و نگرش انسان را وسعت می‌بخشد تا تنها در زندان اسباب (در مثال فوق: خودکار) گرفتار نمانیم.

با این توصیف به نظر می‌رسد مسئولیت جان کسانی که برای مبارزه با کرونا به مصرف الکل روی آورده‌اند، بر عهده کسانی باشد که بی‌مهابا و ناجوانمردانه آموزه‌های دینی را آماج حملات خود قرار داده و سبب خرافه گرایی و دوری از دستورات دینی شده‌اند.


پی‌نوشت:

1) شعراء، آیه 80

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های پیام رسان
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 9 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.