مرسلون

کرونا و فرصتی برای احترام بیشتر به والدین

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ویروس منحوس کرونا باعث شد که خانواده‌ها در کنار هم قرارگرفته و از همدیگر حمایت کنند؛ این قرار گرفتن در کنار هم و احترام نهادن به همدیگر (مخصوصاً به والدین) علاوه بر اجر معنوی، از لحاظ عاطفی نیز حائز اهمیت است.

پیامبر اسلام در مورد ارزش صله‌رحم و نیکی به والدین می‌فرماید: اَلصَّدَقَهُ عَلى وَجهِها وَ اصطِناعُ المَعروفِ وَ بِرُّ الوالِدَینِ وَ صِلَهُ الرَّحِمِ تُحَوِّلُ الشِّقاءَ سَعادَهً و تَزیدُ فِى العُمرِ وَ تَقى مَصارِعَ السُّوءِ (1): صدقه به جا و نیکوکارى و نیکى به پدر و مادر و صله‌رحم، بدبختى را به خوشبختى تبدیل و عمر را زیاد و از مرگ بد جلوگیرى می‌کند.

این روزهای کرونایی باعث شده است که خانواده‌ها بیشتر از هر زمان دیگری در کنار هم قرارگرفته و ارتباطات خود را تعمیق بخشند؛ این روزها فرصت مناسبی را برای نیکی به پدر و مادر فراهم آورده است. خوشا به حال کسانی که با احترام به پدر و مادر خویش (و مراقبت از آن‌ها در این روزها) رضایت ایشان را جلب کنند تا رحمت خدای بزرگ را شامل حال خود کنند؛ چه بسا دعای پدر و مادرها در حق فرزندان، باعث مصون ماندن آن‌ها در این روزها شود؛ و ان‌شاءالله در آینده نیز عاقبت‌به‌خیر شوند.

نکته اساسی

بدون شک صله‌رحم در این روزها، کمک فراوانی به جامعه معتقدی مثل ما می‌کند که آسان‌تر و عاطفی‌تر، این روزها را پشت سر بگذاریم؛ در حالی که در جوامع دیگر (جوامع غربی) این گونه نیست و در این روزها بر اثر خانه‌نشینی اجباری خانواده‌ها، خشونت‌های خانوادگی افزایش‌یافته است. (2)

قدر فرهنگ غنی اسلامی خود را بدانیم. فرهنگی که در بحران‌هایی مثل کرونا، باعث نزدیک شدن دل‌ها به هم (تحت عنوان صله‌رحم) و غلبه بر مشکلات می‌شود.


پی‌نوشت:
1) نهج الفصاحه، صفحه 549، حدیث 1869
2) کلیک کنید.

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 31 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « مقایسه همدلی مغازه داران »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.