مرسلون

افتخارات کربلا

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

9b8672ec3a51fee82974eaafb27e83e2_XL_Copy افتخارات کربلا 

 امام صادق (علیه‌السلام) فرمودند: زمين کعبه گفت: کيست مثل من و حال‌آنکه خانه خداوند متعال بر من بناشده و مردم از اطراف‌واکناف به‌طرف من مي‌آيند و حرم امن الهي قرار داده‌شده‌ام و چه فضيلت‌هایی که برای زيارت اين مکان مقدس واردشده از آن جمله: حضرت علی بن الحسين علیه‌السلام فرمودند: تسبيح گفتن در مکه افضل است از خراج و ماليات که درراه خدا انفاق شود. (1)

حضرت باقر علیه‌السلام می‌فرمایند: سجده کننده در مکه به‌منزله در خون غلتیدن درراه خداست؛ در روايتي ديگر آورده‌اند که طعام خوردن در مکه به‌منزله روزه داشتن در غير مکه است؛ و راه رفتن در مکه عبادت خداوند است؛ (2) و در ادعيه بسياری درخواست زیارت‌خانه خدا واردشده است؛ بااین‌حال خداوند به زمين کعبه خطاب کرد: ساکت باش که فضيلت تو در برابر فضايل زمين کربلای حسين چون سوزنی باشد و اگر نبود خاک و تربت کربلا، هرگز تو را فضيلت نداده بودم و اگر کسانی که کربلا ايشان را در بردارد (حضرت سیدالشهدا و اصحابش) نبودند، تو را و آنچه تو هم‌اکنون به آن فخر می‌کنی نمی‌آفریدم؛ خداوند کربلا را بهترین زمین در بهشت قرار داده است.

مقایسه انفاق در حج و در مسیر کربلا:

عبدالله بن سنان می‌گوید: به امام صادق علیه‌السلام عرض کردم: فدايت شوم پدرت درباره انفاق درراه حج می‌فرمودند به هر درهمی که در اين راه خرج کنی برای او هزار درهم حساب می‌شود؛ کسی که در مسير زيارت امام حسين علیه‌السلام انفاق می‌کند برای او چيست؟ حضرت فرمودند: به هر درهمی که در اين مسير صرف می‌کند: هزار هزار هزار (تا ده مرتبه هزار را تکرار کردند) برای او حساب می‌شود و علاوه بر اين رضايت و خشنودی خداوند و دعای خير پيامبر اکرم صلی‌الله عليه وآله وسلم و حضرت علی علیه‌السلام و ائمه معصومين علیه‌السلام برای اوست. (3)

 

ثواب زیارت امام حسین (علیه‌السلام) برابر بیست حج:

راوی می‌گوید: امام صادق علیه‌السلام به من فرمودند: تاکنون چند مرتبه حج را بجا آوردی؟ عرض کردم: نوزده مرتبه؛ فرمودند: اگر حجت را بر بيست برسانی (در ثواب) مثل کسی هستی که یک‌بار قبر امام حسين علیه‌السلام را زيارت کرده است. (4)
در روايت ديگری آمده که زيارت امام حسين برابر سی حج مقبول می‌باشد.

در حديث ديگري از امام صادق علیه‌السلام آمده است که امام با يک زائر امام حسين راجع به ثواب زيارت این‌گونه فرمودند: برای چه اينجا آمده‌ای؟ زائر عرض کرد: برای زيارت حسين علیه‌السلام آمده‌ام؛ فرمود: هيچ خواسته‌ای نداشتی؟ عرض کرد: هيچ آرزویی مگر اینکه آن حضرت را زيارت کنم و سلام دهم و به وطنم برگردم؛ حضرت فرمودند: شما چه ثوابی در زيارت آن حضرت می‌بینید؟ عرض کرد: ما زيارت حضرتش را مايه برکت در جان، اهل و فرزندان و مال و معايشمان و موجب برآورده شدن حاجاتمان می‌بینیم؛ حضرت فرمودند: آيا می‌خواهی بيش از اين، از فضيلت زيارت آن حضرت برای تو بيان کنم؟ عرض کرد: ای فرزند رسول خدا زيادتر برايم بفرمایيد؛ حضرت فرمودند: زيارت امام حسين علیه‌السلام معادل يک حج مقبول خالصانه‌ای ست که با رسول خدا صلی‌الله عليه وآله وسلم انجام شود؛ او از اين مقدار تعجب کرد؛ حضرت فرمود: ای‌والله (تعجب مي‌کني؟) برابر دو حج؛ و پيوسته از زيارت آن حضرت زياد فرمودند تا اینکه فرمودند: زيارت امام حسين علیه‌السلام برابر با سي حج مقبول خالصانه ايست که با رسول خدا صلی‌الله عليه وآله وسلم بجا آورده شود. (5)

 

ترس از ترک شدن حج:

راوی مي‌گويد: محضر امام صادق علیه‌السلام شرفياب شدم؛ حضرت فرمودند: امسال حج مشرف نشدی؟ عرض کردم: چيزی که حج بروم نداشتم ولی عرفه در کنار قبر امام حسين عليه‌السلام بودم؛ حضرت فرمودند: از آن‌ها که سرزمين منا را درک کردند کم نياوردی؛ بعد فرمودند: حقیقتاً اگر اکراه اين را نداشتم که مردم حج را ترک کنند، هرآینه حديثی را برای شما (درباره زيارت امام حسين علیه‌السلام) بيان می‌کردم که هرگز زيارت آن حضرت را ترک نمی‌کردید. (6)

و در حديث ديگری امام باقر علیه‌السلام فرمودند: اگر مردم می‌دانستند چه فضيلتی در زيارت امام حسين علیه‌السلام است، از شوق، جان می‌سپردند و نفسشان از روی حسرت و اندوه قطع می‌شد. (7)

مدفن شاه شهيدان کربلا مظهر آيات يزدان کربلا

مخزن اسرار قرآن کربلا مرکز ترويج ايمان کربلا

منشأ غفران يزدان کربلا مظهر الطاف رحمان کربلا

روايات متعددی داريم که زيارت امام حسين علیه‌السلام معادل حج و عمره می‌باشد و روايات مختلفی که معادل يک حج، دو حج، بيست حج، سی، هفتاد، هشتاد، صد و هزار حج است و ظاهراً اين ثواب‌هاي مختلف به‌حسب مراتب معرفت و رعايت آداب و شرايط می‌باشد.


پی‌نوشت:
1) وسائل الشيعه، جلد 13، صفحه 288، باب 45
2) همان
3) مکيال المکارم، جلد 2، صفحه 414
4) ثواب الاعمال، صفحه 92، کامل الزيارات، باب 66
5) وسائل، جلد 14، باب 450
6) وسائل، جلد 14، صفحه 464؛ بحارالانوار، جلد 98، صفحه 91، حدیث 32
7) بحارالانوار، جلد 98، صفحه 18، حدیث 1

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: مقاله اینترنتی
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
  • طرح مجازی: سوگواره 97
خواندن 1226 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.