مرسلون

حضرت زینب (س) و اولین زائر کربلا

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

27e7bd57eb75c30b31187bc1ee6beaed_S_Copy حضرت زینب (س) و اولین زائر کربلا

آیا حضرت زینب (سلام الله علیها) اولین فرد بود که اربعین به کربلا رفتند؟ آیا کاروان از شام، به کربلا رسید؟

 

بررسی اسناد تاریخی:

در خصوص اربعین و آمدن اسرا به كربلا باید گفت: شهید مطهری در این خصوص كه اهل‌بیت امام حسین (علیه السلام) در روز اربعین به كربلا آمده‌اند باور دارد كه آن را عقل تأیید نمی‌کند و در منابع دسته اول و معتبر نیامده است؛ برخی دیگر از مورخان هم به‌طور صریح و هم غیرصریح این مطلب را انکار نموده‌اند. شیخ مفید در «مسار الشیعه» آورده است: روز اربعین، روزی است که اهل‌بیت امام، از شام به‌سوی مدینه مراجعت کردند؛ نیز روزی است که جابر بن عبدالله برای زیارت امام حسین ع وارد کربلا شد.

شیخ طوسی در «مصباح المتهجّد» و ابن اعثم در الفتوح نیز همین مطلب را ذکر کرده‌اند؛ میرزا حسین نوری می‌نویسد: از عبارت شیخ مفید و شیخ طوسی استفاده می‌شود که روز اربعین روزی است که اسرا از شام به مقصد مدینه خارج شدند؛ نه آنکه در آن روز به مدینه رسیدند؛ در این میان سید بن طاووس در «لهوف»، اربعین را روز بازگشت اسرا از شام به کربلا ذکر کرده است؛ ایشان می‌نویسد: وقتی اسرای کربلا از شام به‌طرف عراق بازگشتند، به راهنمای کاروان گفتند: ما را به کربلا ببر؛ بنابراین آن‌ها به محل شهادت امام حسین آمدند؛ سپس در آنجا به اقامه عزا و گریه و زاری برای اباعبدالله پرداختند.

ابن نما حلی نیز روز اربعین را روز بازگشت اسرا از شام به کربلا و ملاقات آن‌ها با جابر وعده‌ای از بنی‌هاشم ذکر کرده است؛ میرزا حسین نوری پس از نقل‌قول سید بن طاووس به‌نقد آن پرداخته است.

رسول جعفریان می‌نویسد: شیخ مفید در ارشاد، ابومخنف در مقتل الحسین، بلاذری در انساب الاشراف، دینوری در اخبار الطوال و أبن سعد در الطبقات الکبری، اشاره‌ای به بازگشت اسرا به کربلا نکرده‌اند؛ شیخ عباس قمی هم‌داستان آمدن اسرای کربلا را در اربعین از شام به کربلا بسیار بعید می‌داند؛ محمدابراهیم آیتی و شهید مطهری نیز آمدن اسرای در روز اربعین به کربلا را انکار کرده‌اند؛ اما در خصوص ورود جابر بن عبدالله انصاری در روز اربعین سال ۶۱ هجری به کربلا، به نظر می‌رسد بین منابع تاریخی چندان اختلافی نباشد. شیخ طوسی می‌نویسد: روز اربعین روزی است که جابر بن عبدالله انصاری صحابی رسول خدا از مدینه برای زیارت قبر امام حسین به کربلا آمد. او اولین زائری بود که قبر شریف آن حضرت را زیارت کرد.

مرحوم آیتی می‌نویسد: «جابر بیستم ماه صفر، درست چهل روز بعد از شهادت امام وارد کربلا شد. سنت زیارت اربعین امام به دست او تأسیس گردید».(1)


پی نوشت:

1) حماسه حسینی، شهید مطهری، جلد 1، صفحه 30؛ مسار الشیعة (المجموعة)، الشیخ المفید، صفحه 26؛ مصباح المتهجد، الشیخ الطوسی، صفحه 787؛ اللهوف فی قتلى الطفوف، السید ابن طاووس، صفحه 114؛ قمی، منتهی الامال، جلد 1، صفحه 525؛ جعفریان، تأملی در نهضت عاشورا، قم، صفحه 216؛ آیتی، بررسی تاریخ عاشورا، صفحه 139

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: بازنشر
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
  • طرح مجازی: سوگواره 97
خواندن 806 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.