مرسلون

خودِ گمشده

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

pic-90955-1475403265_Copy خودِ گمشده

بعضی کارها هستند که ذاتشان پلید است و انسان‌ها بی‌هیچ راهنما و مرشد و پیامبری هم می‌توانند بنا بر حکم باطن خویش (عقل یا همان پیامبر درون)، قبح آن را درک نمایند.

دزدی، چپاول، خیانت، دروغ، تجاوز، تهمت، مردم‌آزاری و زورگویی و ضعیف‌کشی و بی‌رحمی و ... ازجمله اموری است که حتی اگر هیچ دینی هم درباره عیوب آن حرفی نزده باشد، انسان‌ها به‌حکم انسانیت و فطرت، بدی آن را متوجه می‌شوند.

پیامبر بیرون (نبی) درواقع عنصر کمکی و یاور پیامبر درون بوده و عامل محرّک، مکمل و احیاگر فطرت و وجدان بشر محسوب می‌شود.

در همه اعصار و در بین همه اقوام، دزدی و چپاول و خیانت و دروغ و تجاوز و تهمت و مردم‌آزاری و زورگویی و ضعیف‌کشی و بی‌رحمی، امری نکوهیده و ناموجه به شمار آمده است.

ظاهر واقعه عاشورا، نبرد مسلمین با مسلمین بود؛ سربازان یزید هم مدعی دین‌مداری و معنویت و عبودیت بودند؛ هر دو طرف میدان، نماز می‌خواندند.

عده‌ای از لشکریان یزید از سر دنیاپرستی و رفاه‌طلبی به جنگ با حسین رفتند و عده‌ای نیز از سر غفلت و بی‌خبری؛ حتی اگر ادعای دسته دوم را بپذیریم؛ اما آنچه در عاشورا گذشت نشان داد دین تنها لقلقه زبان و پوسته‌ای سطحی برای مدعیان اسلام اموی بوده است.

ممانعت از دسترسی به آب، قتل طفل شش‌ماهه، آتش زدن خیمه زنان و کودکان می‌توانست دل هر انسانی را به درد آورده و ذهن او را در مقابل این‌همه ناجوانمردی و حیوان‌صفتی به سؤال وا‌دارد.

همین است که حسین علیه‌السلام در لحظات آخر عمر شریفش، جانش را در حلقوم خویش آورد و فریاد مردانگی و غیرت و شرف سر داد که اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید.

این پیام تنها افشاگر ماهیت سپاهیان سیاه یزید نیست؛ خط روشنی است در تعیین مرز انسانیت با پلشتی و ددمنشی.

انسان اگر انسان باشد و تنها به پیامبر درونش رجوع کند و از وجدانش پیروی نماید شاهد این‌همه فجایع بشری و غارتگری و خیانت و سبعیت نبوده و نخواهیم بود.

مشکل بشریت در ارتکاب جنایت و نامردی، فاصله گرفتن از اصالت انسانی خویش است؛ از نهضت کربلا اگر همین یک پیام هم به جهانیان برسد، راه حسین تا ابد زنده می‌ماند.

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 36 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « پژواک محبت محک مدعیان »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.