مرسلون

عشق به خدا (2)

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

000000000000000000000000072b16f49461de1143741e21142c66738_S_Copy عشق به خدا (2)

الهِی هَبْ لِی كَمالَ‏ الانْقِطاعِ‏ الَيْك وَ انِرْ أَبْصارَ قُلُوبِنا بِضِياءِ نَظَرِها الَيْكَ حَتّى تَخْرِقَ أَبْصارُ الْقُلُوبِ حُجُبَ النُّورِ فَتَصِلَ الى‏ مَعْدِنِ الْعَظَمَةِ وَ تَصِيرَ أَرْواحُنا مُعَلَّقَةً بِعِزِّ قُدْسِك. (1)‏

بیان شد که شاید فراز آخر به حب به خداوند تبارک‌وتعالی اشاره دارد و همچنین بیان شد که محبت مراتبی دارد که اوج آن مورد هدف و خواست باید قرار بگیرد.

 

معنای اوج محبت به خداوند تبارک‌وتعالی

در کتاب فلاح السائل از وجود مقدس امام صادق علیه الصلاه والسلام نقل‌شده است که «‏لَايُمَحِّضُ رَجُلٌ الْإِيمَانَ بِاللَّهِ حَتَّى يَكُونَ اللَّهُ أَحَبَّ إِلَيْهِ مِنْ نَفْسِهِ وَ أَبِيهِ وَ أُمِّهِ وَ وُلْدِهِ وَ أَهْلِهِ وَ مَالِهِ وَ مِنَ النَّاسِ كُلِّهِمْ»: وقتی ایمان به خدا خالص‌شده است که خداوند تبارک‌وتعالی از همه‌چیز و همه‌چیز برای ما محبوب‌تر باشد؛ رضایت خداوند تبارک‌وتعالی از همه دنیا و ما فیهای آن باارزش‌تر باشد؛ حاضر نباشیم برای رسیدن به همه ثروت و قدرت دنیوی حتی یک دروغ بگوییم یا حتی یک مکروه انجام دهیم.

اگر حوصله عبادت نداریم، اگر در انجام وظایف تنبلی می‌کنیم یعنی خودمان را از خداوند تبارک‌وتعالی بیشتر دوست داریم.

از وجود مقدس امام صادق علیه الصلاه والسلام نقل‌شده است که «الْقَلْبُ حَرَمُ اللَّهِ فَلَا تُسْكِنْ حَرَمَ اللَّهِ غَيْرَ اللَّهِ‏ (2)»: قلب حرم خداست و غیر خدا را در حرم خدا ساکن نکن.

در دعای عرفه می‌خوانیم «انت الذی ازلت الاغیار عن قلوب احبائک حتی لم یحبّوا سواک»: تو همان کسی هستی که دیگران را از قلب دوستدارانت پاک کردی تا جایی که جز تو را دوست ندارند؛ تنها محبوب باید او باشد که اشاره به توحید حبی دارد یعنی نه‌تنها خدا را بیشتر از بقیه دوست داشته باشی بلکه غیر خدا را به خاطر خدادوست داشته باشی؛ اگر وجودات مقدس معصومین علیهم الصلاه والسلام را دوست داری یا پدر و مادر و همسر و فرزندت را دوست داری، به خاطر خدادوست داشته باش؛ چون خداوند تبارک‌وتعالی آن‌ها را دوست دارند و می‌خواهد که آن‌ها را دوست داشته باشی، آن‌ها را دوست داشته باش.

مرحوم کلینی در کتاب شریف کافی از امام باقر علیه الصلاه والسلام از حضرت رسول صلی‌الله علیه وآله وسلم نقل می‌فرمایند: ‏وُدُّ الْمُؤْمِنِ‏ لِلْمُؤْمِنِ فِی اللَّهِ مِنْ أَعْظَمِ شُعَبِ الْإِيمَانِ أَلَا وَ مَنْ أَحَبَّ فِي اللَّهِ وَ أَبْغَضَ فِی اللَّهِ وَ أَعْطَى فِي اللَّهِ وَ مَنَعَ فِی اللَّهِ فَهُوَ مِنْ أَصْفِيَاءِ اللَّهِ (3)

مؤمنی که در بالاترین مراتب ایمان است، مؤمن‌های دیگر را به خاطر خدادوست دارد؛حتی مراتب مؤمن‌ها به‌مراتب این حب دانسته شده است؛ از وجود مقدس امام صادق علیه الصلاه والسلام نقل‌شده است: مَا الْتَقَى مُؤْمِنَانِ قَطُّ إِلَّا كَانَ أَفْضَلُهُمَا أَشَدَّهُمَا حُبّاً لِأَخِيهِ (4): مؤمنی که بیشتر به مؤمن دیگر محبت دارد، برتر از اوست؛ این دوست داشتن به خاطر ایمان و اعمال صالحی است که از مؤمن سر می‌زند و مورد خشنودی خداوند تبارک‌وتعالی است؛ هر چیزی که خداوند تبارک‌وتعالی را خشنود می‌کند، مورد محبت و علاقه اوست (5) چون تنها محبوبش اوست.

نیست بر لوح دلم جز الف قامت یار

چه کنم حرف دگر یاد نداد استادم

قلب و روح از هر چه غیر محبت اوست، خالی‌شده است؛ چنین کس طبق روایات نه‌تنها بدون حساب وارد بهشت می‌شود، (6) بلکه عالی‌ترین مراتب بهشت رضوان الهی جایگاه اوست.

از وجود مقدس حضرت امیر علیه الصلاه والسلام نقل‌شده است: انّ اطيبَ شی‏ء فی الجنّة و ألذَّه حب‏ اللَّه‏ و الحبّ فی اللَّه و الحمد للَّه‏ (7): خود محبت به خداوند تبارک‌وتعالی که در این دنیا کسب‌شده است و محبت به خاطر خدا لذیذترین لذت‌ها در بهشت هستند.

اگر انسان به اوج توحید حبی برسد و قلب او مالامال از حب به خداوند تبارک‌وتعالی باشد، به بالاترین درجات بهشت رسیده است، به هم‌جواری با اولیاءالله رسیده است.


پی‌نوشت:
1) اقبال، جلد 3، صفحه 299
2) جامع الأخبار، صفحه 28
3) الکافی، جلد 2، صفحه 125
4) الکافی، جلد 2، صفحه 127
5) ازاین‌رو او دل‌بسته انقلاب اسلامی است که زمینه بسیار بسیار مناسبی برای نشر ایمان، ترویج توحید و تبلیغ اعمال صالح ایجاد کرده است.
6) الکافی، جلد 2، صفحه 126
7) شرح مصباح الشریعه عبدالرزاق گیلانی، صفحه 585

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: مقاله اینترنتی
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح الف
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 333 دفعه

آخرین‌ها از سید محمد رضا واعظی

محتوای بیشتر در این بخش: « عشق به خدا (1) معرفت »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.