مرسلون

نگاه مأیوسانه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

103_23_Copy نگاه مأیوسانه

قابلمه شیر را گذاشتم سر سفره، مهدی عجله داشت؛ کاسه مسی را پر از شیر کردم و گذاشتم جلویش؛ همین‌طور که نان خرد می‌کرد، دهانش می‌جنبید؛ با آه ‌گفت: ننه! همه‌ دوستام شهید شدن، من جا موندم، جا موندم.

سرش پایین بود. نگاهش را از من دزدید؛ قاشق را بی‌هوا داخل دهانش کرد؛ سوخت، نفس عمیقی کشید و رفت توی فکر. این چند روز رفتارش عوض‌شده بود، از همه‌چیز دل کنده بود؛ دلم شور می‌زد، همین دیشب بود که با صدای گریه و ناله‌‌اش از خواب پریدم. دیدم به سجده رفته و گریه می‌کند؛ کاسه شیر را از جلویش برداشتم و گفتم: «آخه ننه! چرا این‌قدر دستپاچه‌ای؟! چرا این‌قدر بی‌تابی می‌کنی؟ تو دیگه زن‌داری؛ به‌سلامتی بچه‌ات شش ماه دیگه به دنیا می‌آید؛ باید سایه‌بالا سرش باشی. این حرف‌ها چیه؟ هی میگی جا موندم، جا موندم!

بدون اینکه حرفی بزند، بلند شد و رفت توی حیاط. پدرش را که دید او را در آغوش کشید؛ از دیروز که آمده بود، هنوز بابایش را ندیده بود؛ باهم نشستند سر سفره؛ بعد از غذا مهدی وسایلش را جمع کرد و آماده رفتن شد؛ از همه خداحافظی کرد؛ زیر سایه‌بان درخت انگور خم شد، گره پوتینش را سفت کرد؛ چند قدمی رفت به سمت در امانگاهی به پشت سرش کرد و چرخید؛ دوباره پدرش را در آغوش کشید و طولانی سینه به سینه‌اش چسباند؛ بدون هیچ حرفی جدا شد و در خانه را باز کرد؛ اما انگار دل‌دل می‌کرد، دوباره برگشت و دست من و پدرش را بوسید و با خنده عمیقی خداحافظی کرد؛ او می‌دانست و من هم دیگر فهمیده بودم که بار آخرش است و دیگر برنمی‌گردد.

پنج، شش بار رفت‌وبرگشت و خداحافظی کرد؛ پدرش نگاه مأیوسانه‌ای به قد و بالای جوان تازه‌دامادش کرد و گفت: بابا تو رو خدا برو، من تو رو به خدا سپردم؛ تو از ما نیستی!

صدایش ترک برداشت: تو مال این دنیا نیستی! برو! دل بابات رو خون نکن! به خدا سپردمت.

چشمم به افق نگاه پدرش افتاد؛ قلبم لرزید، نگاه مأیوسانه پدری که جوانش را به قتلگاه می‌فرستد؛ مرا یاد مقتل لهوف انداخت:  سپس نگاه مأیوسانه‌ای به فرزند برومندش انداخت و درحالی‌که چشم‌های مبارک خود را به زیر افکنده بود، اشک از چشمانش جاری گشت. (1)

مهدی تازه‌داماد من، از زن و فرزند هنوز نیامده‌اش دل کند؛ او دیدی به دنیا نداشت. همیشه در حال و هوای جبهه و دوستان شهیدش می‌سوخت؛ پدرش که این حرف را زد، مهدی برگشت و دوباره پدر را گرم و محکم در بغل گرفت و رفت. هنوز 48 ساعت از رفتنش نگذشته بود که در آغاز کربلای پنج بعد از شکستن خط دشمن، به آرزوی خود رسید. (2)


پی‌نوشت:

1) ثُمَ‏ نَظَرَ إِلَیْهِ نَظَرَ آیِسٍ مِنْهُ وَ أَرْخَى عَیْنَهُ وَ بَکَى؛ لهوف، سید بن طاووس، صفحه  168

2)  بر اساس خاطره‌ای از مادر روحانی شهید محمدمهدی آفرند 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: داستان
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح الف
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 48 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « فقط ادعای خالی مظلوم تاریخ »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.