مرسلون

پژواک محبت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

123111111_Copy پژواک محبت

هر کار خیری که در این دنیا انجام بدهیم علاوه بر اجر اخروی که نصیب خود می‌کنیم، انعکاسی از برکات آن عمل نیک در همین دنیا نیز عایدمان خواهد شد.

حضرت زهرا سلام‌الله علیها خیرخواه دیگران بود؛ شب عروسی‌اش وقتی زنی مستمند بر سر راهش قرار گرفت، لباس نو و زیبای عروسی را به او بخشید و خودش لباس کهنه‌ای که به همراه داشت را بر تن نمود؛ بااینکه می‌توانست همان لباس کهنه را به آن زن محتاج هدیه دهد؛ اما خواست ازآنچه که بیشتر دوست دارد «تنفقوا مما تحبون» (1) در راه خدا بگذرد و دل دردمند آن زن را بیشتر خشنود سازد.

پاسی از شب را به نماز ایستاد. موقع دعا که شد اول همسایه‌ها را ازنظر گذراند و خیرخواهی آنان را بر دعای برای خود و خویشانش ترجیح داد.

کودکان فاطمه زهرا سلام‌الله علیها وقتی بی‌مادر شدند، ام‌البنین به همسری علی علیه‌السلام درآمد و سعی کرد جای خالی مادر را برای آنان پر کند و برایشان کم نگذارد؛ نام او فاطمه بود؛ اما از همه خواست که با این اسم صدایش نزنند، مبادا که طفلان معصوم فاطمه با شنیدن نام مادر، داغشان تازه شود.

او فرزندی چون عباس را تربیت کرد که زانوی ادب در مقابل زینب بر زمین می‌کوبید و فدایی حسین علیه‌السلام بود و در وفاداری به او، امان‌نامه دشمن را پاره کرد و حتی یک جرعه آب نیز زودتر از فرزند فاطمه سلام‌الله علیها ننوشید.

خبر شهادت چهار فرزند ام‌البنین را هم که به مدینه آوردند، دغدغه وضعیت و مصائب اباعبدالله را داشت و وقتی خبر شهادت فرزند فاطمه سلام‌الله علیها را شنید، به گریه نشست و بی‌تاب شد.

حضرت ام‌البنین، پژواک محبت و خیرخواهی و ایثار حضرت زهرا سلام‌الله علیها بود و محصولی الهی از بذری که او در زمین طاعت و عشق به معبود، کِشت. ام‌البنین کار و اندیشه نیک حضرت زهرا را در حق فرزندانش جبران نمود. خدا این‌گونه پاسخ نیکی‌های انسان را در همین دنیا به خودش بازمی‌گرداند.


پی‌نوشت:

1) آل‌عمران، آیه 92

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 44 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « حق و باطل خودِ گمشده »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.