مرسلون

رهبری؛ جوانان و مقابله با سبک زندگی غربی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

13971124_0741678_Copy رهبری؛ جوانان و مقابله با سبک زندگی غربی

متأسفانه در این سال‌ها سبک زندگی غربی بر جامعه ما تأثیر زیادی گذاشته است؛ مقابله نسبت به این موضوع، نکته‌ای است که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم به جوانان تذکر دادند: تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران، زیان‌های بی جبران اخلاقی و اقتصادی و دینی و سیاسی به کشور و ملت ما زده است؛ مقابله با آن، جهادی همه‌جانبه و هوشمندانه می‌طلبد که باز چشم امید در آن به شما جوان‌ها است. (1)

ازآنجاکه جوانان در کانون تحول جامعه قرار دارند، اگر بر طبق فرهنگ بومی و اسلامی زندگی کنند، راه را برای ورود سبک زندگی غربی تا حدودی می‌بندند؛ اگر جوانان به این آیه از قرآن توجه کنند، ضربه محکمی بر سبک زندگی غربی خواهند زد: لاتَمُدَّنَّ عَيْنَيْكَ‏ إِلى‏ ما مَتَّعْنا بِهِ أَزْواجاً مِنْهُمْ وَ لا تَحْزَنْ عَلَيْهِمْ وَ اخْفِضْ جَناحَكَ لِلْمُؤْمِنينَ (2): (بنابراین) هرگز چشم خود را به نعمت‌های (مادى) كه به گروه ‏هايى از آن‌ها [كفار] داديم ميفكن! و به خاطر آنچه آن‌ها دارند غمگين مباش! و بال (عطوفت) خود را براى مؤمنين فرود آر؛ (2) این آیه به نکاتی اشاره می‌کند.

1) مسلمان باید مادی‌گرا نباشد و سبک زندگی خود را بر این اساس قرار ندهد: اين زندگانى چندروزه دنيا (اگرنه در پرستش حق و سعادت آخرت صرف شود) افسوس و بازیچه‌ای بيش نيست و زندگانى حقیقی در سرای آخرت است اگر مردم بدانند؛ (3) کسی که زندگی خود را بر اساس مادی‌گرایی قرار دهد، طبعاً تجملات و مصرف‌گرایی و غیره در زندگی او وارد می‌شود و این یعنی دور شدن از سبک زندگی اسلامی (و نزدیکی به سبک زندگی غربی).

2) نگاه به درون (اقتصاد بومی، علم بومی): شکی نیست اگر ما نگاه به ظرفیت‌های درون جامعه خود نداشته باشیم، در بهترین حالت، وابسته به خارج هستیم و باید همه‌چیز را وارد کنیم؛ طبعاً در این شرایط، راه را برای ورود سبک زندگی غربی مهیا کرده‌ایم؛ مثلاً چون بخش خودروسازی ما وابسته است، دلال‌ها از فرصت استفاده کرده و ماشین‌های گران‌قیمت را وارد کشور می‌کنند؛ این یعنی سبک زندگی مادی‌گرایی غربی.


پی‌نوشت:
1) https://www.ziaossalehin.ir/fa/content/24543
2) حجر، آیه 88
3) عنکبوت، آیه 64

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 49 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.