مرسلون

غیرقابل‌اعتماد یعنی مذاکرات کم سود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یکی از تعبیراتی که رهبر انقلاب در سال‌های اخیر، نسبت به دشمنان بکار می‌بردند، «غیرقابل‌اعتماد» بودن آن‌ها بود؛ این تعبیر نیز در بیانیه گام دوم رهبری نیز آمده است؛ امروز ملّت ایران علاوه‌ بر آمریکای جنایت‌کار، تعدادی از دولت‌های اروپایی را نیز خدعه ‌گر و غیرقابل‌اعتماد می‌داند؛ (1) از سوی دیگر برخی مسئولان ــ هرچند آمریکا را غیرقابل‌اعتماد می‌دانند ــ اما در تعبیراتشان از مذاکره زیاد سخن به میان می‌آید؛ این ناهماهنگی باعث شده که عده‌ای رهبری را مخالف مذاکره بدانند؛ درحالی‌که رهبری، اصل مذاکره را مشکل نمی‌داند؛ اما با توجه به تجارب قبلی می‌داند که مذاکره با آن‌ها کمترین سود را دارد.

علت اینکه دشمان ایران، غیرقابل‌اعتماد هستند، ناشی از دشمنی آن‌ها با اسلام و انقلاب و مکتب تشیع است؛ يَأ ايهُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ لَا تَتَّخِذُواْ عَدُوِّى وَ عَدُوَّكُمْ أَوْلِيَاءَ تُلْقُونَ إِلَيهْم بِالْمَوَدَّةِ وَ قَدْ كَفَرُواْ بِمَا جَاءَكُم مِّنَ الْحَق (2): اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد! دشمن من و دشمن خودتان را دوست نگيريد! شما نسبت به آنان اظهار محبت مى‏ كنيد، درحالی‌که آن‌ها به آنچه از حق براى شما آمده كافر شده ‏اند.

اینکه در ترجمه آیه آمده «آن‌ها به آنچه از حق براى شما برای شما آمده ...» این حق دو معنی می‌تواند داشته باشد، یکی دین و حقانیت و مسلمانی و دیگری حق زندگی توأم باعزت و حقوق انسانی؛ مثلاً آمریکا حق‌وحقوق ملت ایران را مصادره می‌کند و ایران را تحریم می‌نماید؛ مثلاً در برجام نه‌تنها به تعهداتش عمل کرد؛ بلکه هلال‌احمر ایران را نیز در سیل اخیر تحریم کرد.

بنابراین به خاطر این خصوصیات کشورهای استکباری ــ مخصوصاً آمریکا ــ نباید دل‌خوش به مذاکره با آن‌ها شویم؛ چنان‌که ما در مذاکرات برجام، خیلی به آن‌ها اعتماد کردیم و یک‌طرفه تعهدات خود را انجام دادیم؛ اما آن‌ها خلف وعده کردند؛ همان روزها نیز رهبری بر بی‌فایده بودن مذاکرات، تأکید کرده بود؛ ولی درعین‌حال، مذاکره را نیز منع نکرده بودند؛ در بیانیه گام دوم نیز از مذاکره سخن گفتند؛ اما با قیودی: (ملت ایران) حکیمانه و مصلحت‌ جویانه و البته از موضع انقلابی، مشکلات قابل‌حل خود را با آنان حل کند. (3)

نکته مهم: البته عقلانی نبود هنوز که دشمنان به برجام عمل نکردند، بیاییم و برجام 1 و 2 و 3 را با آن‌ها مذاکره کنیم؛ اگر در این‌گونه موارد، رهبری، مسئولان را از مذاکره منع کند، کاملاً عقلانی و بجاست؛ زیرا به فرموده نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وآله وسلم: مؤمن از یک سوراخ (از یک آسیب) دو بار گزیده نمی‌شود. (4)


پی‌نوشت:
1) https://www.ziaossalehin.ir/fa/content/24543
2) ممتحنه، آیه 1
3) https://www.ziaossalehin.ir/fa/content/24543
4) عوالی اللئالی العزيزية في الأحاديث الدينية، ابن ابی جمهور (قرن دهم) جلد ‏1، صفحه 228 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
منتشرشده در نوروز

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.