مرسلون

نظام یا انقلاب

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

111111111111111111111111111111111111100009 نظام یا انقلاب

بین انقلابی گری و انضباط اجتماعی منافاتی وجود ندارد. نظام اسلامی مبتنی بر انقلابی برخاسته از باورهای دینی مردم است. اگر انقلابی گری را مخل نظام بدانیم در حقیقت حاکمیت را از محتوا و درون‌مایه خود تهی نموده‌ایم. از سوی دیگر انقلابی گری منهای قانون نیز نظم حاکم بر جامعه را مختل می‌سازد.

انقلابی گری وجوه مختلفی دارد و لزوماً به معنای قانون‌شکنی نیست؛ انقلاب اسلامی روح نظام جمهوری اسلامی است و انقلابی گری، شرطی بایسته برای پیشبرد اهداف آن؛ به‌عبارت‌دیگر انقلابی گری به‌عنوان یک روحیه و فرهنگ، نظام را از حالت رکود و سستی خارج نموده و نشاط مؤمنانه را در جهت دستیابی به تمدن نوین اسلامی و تحقق آرمان‌ها تضمین می‌نماید.

در این راستا دو عنصر اساسی را باید وجه شاخص نیروهای انقلاب دانست:

1) دغدغه مندی

2) مسئولیت‌پذیری

یک نیروی وفادار و دلسوز انقلاب از بی‌تفاوتی به دور است و درد جامعه و کشور را درد خود می‌داند؛ مکمل این دردمندی و دغدغه، احساس مسئولیت و انگیزه برای ورود عملی به میدان بوده و تلاش از هر راه ممکن برای تقابل با کژی‌ها و رفع مشکلات و تحقق اهداف انقلاب از ویژگی‌های آن است. سهم داشتن در انقلاب با سهم خواهی از انقلاب تفاوت دارد؛ ما همه در انقلاب اسلامی سهیم هستیم و در قبال حفظ و تقویت آن به سهم خود باید علاوه بر دغدغه و دلسوزی، گامی مؤثر در عرصه‌های مختلف برداریم. این معناست که رابطه بین انقلابی گری و نظام‌مندی را ضرورت می‌بخشد.

انقلاب اسلامی پس از نظام سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمی‌شود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی‌بیند بلکه از نظریه‌ی نظام انقلابی تا ابد دفاع می‌کند. (1)


پی‌نوشت:
1) مقام معظم رهبری، بیانیه گام دوم انقلاب

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 31 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.