مرسلون

نظام یا انقلاب

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

111111111111111111111111111111111111100009 نظام یا انقلاب

بین انقلابی گری و انضباط اجتماعی منافاتی وجود ندارد. نظام اسلامی مبتنی بر انقلابی برخاسته از باورهای دینی مردم است. اگر انقلابی گری را مخل نظام بدانیم در حقیقت حاکمیت را از محتوا و درون‌مایه خود تهی نموده‌ایم. از سوی دیگر انقلابی گری منهای قانون نیز نظم حاکم بر جامعه را مختل می‌سازد.

انقلابی گری وجوه مختلفی دارد و لزوماً به معنای قانون‌شکنی نیست؛ انقلاب اسلامی روح نظام جمهوری اسلامی است و انقلابی گری، شرطی بایسته برای پیشبرد اهداف آن؛ به‌عبارت‌دیگر انقلابی گری به‌عنوان یک روحیه و فرهنگ، نظام را از حالت رکود و سستی خارج نموده و نشاط مؤمنانه را در جهت دستیابی به تمدن نوین اسلامی و تحقق آرمان‌ها تضمین می‌نماید.

در این راستا دو عنصر اساسی را باید وجه شاخص نیروهای انقلاب دانست:

1) دغدغه مندی

2) مسئولیت‌پذیری

یک نیروی وفادار و دلسوز انقلاب از بی‌تفاوتی به دور است و درد جامعه و کشور را درد خود می‌داند؛ مکمل این دردمندی و دغدغه، احساس مسئولیت و انگیزه برای ورود عملی به میدان بوده و تلاش از هر راه ممکن برای تقابل با کژی‌ها و رفع مشکلات و تحقق اهداف انقلاب از ویژگی‌های آن است. سهم داشتن در انقلاب با سهم خواهی از انقلاب تفاوت دارد؛ ما همه در انقلاب اسلامی سهیم هستیم و در قبال حفظ و تقویت آن به سهم خود باید علاوه بر دغدغه و دلسوزی، گامی مؤثر در عرصه‌های مختلف برداریم. این معناست که رابطه بین انقلابی گری و نظام‌مندی را ضرورت می‌بخشد.

انقلاب اسلامی پس از نظام سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمی‌شود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی‌بیند بلکه از نظریه‌ی نظام انقلابی تا ابد دفاع می‌کند. (1)


پی‌نوشت:
1) مقام معظم رهبری، بیانیه گام دوم انقلاب

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 3 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.