مرسلون

نوروز از ديدگاه اسلام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوروز از ديدگاه اسلام نوروز از ديدگاه اسلام

امام صادق علیه‌السلام فرمود: نوروز، روزى است كه خداوند از بندگانش پیمان‌هایی گرفت كه تنها خداى يكتا را بپرستند و براى او همتا قرار ندهند و ايمان به رسولان و حجت‌های خدا و امامان علیهم‌السلام بياورند و روزى است كه كشتى نوح علیه‌السلام بر كوه جودى نشست؛ مجوسيان نيز از قديم، به نوروز اهميت می‌دادند و در آن روز به همديگر تبريك می‌گفتند و براى همديگر هديه می‌فرستادند.

هم‌چنین گفته‌اند: در عصر خلافت امير مؤمنان على علیه‌السلام مجوسيان چند ظرف نقره كه در آن (شكر) ريخته بودند، در نوروز به آن حضرت هديه كردند، آن حضرت هديه آن‌ها را پذيرفت و شكرها را بين ياران خود تقسيم كرد و آن ظروف را به‌عنوان جزيه (ماليات سرانه آن‌ها) قبول كرد.

 

نیکوداشت نوروز پس از اسلام

پس از اسلام نيز طبق پاره‌ای روايات، از اين روز تجليل شده است. هم‌چنین بروز رخدادهايى مهم موجب افزايش عظمت و احترام آن شده است.

معلّى می‌گوید: در صبحگاه نوروز به حضور امام صادق علیه‌السلام رسیدم؛ حضرت از من پرسیدند: معلّى آیا از امروز چیزى می‌دانی؟

گفتم: خیر، لیکن ایرانیان امروز را بزرگ می‌دارند، به همدیگر تبریک می‌گویند. امام فرمود: گرامیداشت امروز به سبب وقایعى است که براى تو بازگو می‌کنم: نوروز همان روزى است که خداوند از بندگان خود میثاق گرفت که بنده خدا باشند، براى او شریک قائل نشوند و غیر از خداوند کسى را عبادت نکنند؛ یعنى روز آزادى است؛ نوروز همان روزى است که براى اولین مرتبه خورشید طلوع نمود؛ یعنى روز روشنایى و درخشش است؛ نوروز روزى است که کشتى نوح بر " جودى " نشست؛ یعنى روز نجات از عذاب الهى است.

اسلام وقتی‌که ظهور كرد، در دوران جاهليت مراسمى وجود داشت، اكثر آن‌ها برخلاف عقل، منطق و وجدان بود، خط بطلان بر همه آن‌ها كشيد ولى مراسمى نيز وجود داشت مانند تحريم جنگ در چهار ماه (رجب، ذی‌قعده، ذی‌حجه و محرم) اين رسم را كه دربرگيرنده امنيت و آرامش است، امضا نمود.

رسم دختركشى را مردود دانست ولى سنت ديه قتل انسان را كه صد شتر بود، امضا كرد.

نوروز ستوده و موردتوجه امامان علیهم‌السلام بود و اختصاصى به ايرانيان ندارد بلكه براى همه مسلمانان روز جشن و روز شگفت‌انگیزی است مشروط بر اینکه با مراسم صحيح و سازنده همراه باشد و از هرگونه باطل انديشى و گناه پرهيز گردد.

در اين صورت حتى می‌توان آن را (عيد) ناميد.

بدان دليل كه امير مؤمنان على علیه‌السلام فرمود: هرروزی كه در آن روز گناه نشود، آن روز، روز عيد است.

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: عکس نوشته
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 40 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.