مرسلون

نوروز و شادی منطبق بر فرهنگ اسلامی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

2409956_Copy نوروز و شادی منطبق بر فرهنگ اسلامی

دین عزیز اسلام برخلاف نظر دشمنان به شادی و شادمانی توجه کرده است؛ اما نه هر شادی و شادمانی. آن شاد بودنی ازنظر اسلام خوب است که دیگران را نیز موردتوجه قرار دهد و نیز همراه با گناه نباشد؛ این دو خصوصیت را باید در این ایام شاد نوروز، مدنظر قرار دهیم.

اینک به چهار مورد از موارد شادی ما ایرانیان که برگرفته از فرهنگ اسلام است، اشاره می‌کنیم.

1) سنت ازدواج: ایامی مثل نوروز، فرصت مناسبی برای مراسمات ازدواج است؛ سنت ازدواج از سنت‌های مورد تأکید اسلام است؛ که البته باید این سنت را به گناهان مختلف و اسراف و تبذیر آلوده نکنیم.

2) صله‌رحم: در ایام نوروز معمولاً خانواده‌ها به دیدار هم می‌روند و ضمن بجا آوردن سنت زیبای صله‌رحم، روزهای شاد و فرح‌بخشی را نیز در کنار هم تجربه می‌کنند؛ در اینجا نیز باید به مسئله مهم محرم و نامحرم و دیگر گناهان (مثل غیبت کردن که متأسفانه در جمع‌ها شایع است) توجه شود.

3) کمک به دیگران و در رأس آن فامیل: این سنت زیبا در کشور ماتحت عنوان «شاد کردن دل دیگران» و نظایر آن شناخته می‌شود؛ که این عنوان برگرفته از احادیث اهل‌بیت علیهم‌السلام است.

امام صادق (علیه‌السلام) دراین‌باره می‌فرماید: مِن اَحَبَّ الاَعمالِ اِلی اللهِ عَزَّوَجَلَّ اِذخالُ السُّرُوِر عَلَی المُؤمِنِ اِشباعُ جُوعَتِهِ أَو تَنفِیسِ کُربَتِهِ اَو قَضاءِ دَینِهِ (1): از باارزش‌ترین کارها نزد خداوند متعال، شاد کردن مؤمنین است؛ مثل سیر نمودن آن‌ها یا نجات دادن آنان از سختی‌ها و گرفتاری‌ها، یا ادای بدهی آن‌ها.

4) تفریحات حلال و سالم: امام کاظم علیه‌السلام دراین‌باره می‌فرماید: بكوشید كه اوقات شبانه‌روز شما چهار قسمت باشد:... و قسمتی را هم در آن خلوت می‌کنید برای درك لذت‌های حلال [و تفریحات سالم]؛ (2) این قسم از شاد بودن تحت عنوان «اختصاص وقت به خانواده» تعریف می‌شود که شامل سفرهای نوروزیِ این روزها با خانواده، مهمانی رفتن و پارک رفتن با خانواده و مواردی از این قبیل نیز می‌شود.

بنابراین اسلام مخالف شادی نیست؛ اما آن را نیز مقید کرده است؛ ازاین‌رو شادی همراه با گناه را توصیه نمی‌کند و نیز توصیه می‌کند که شادی خود را در شادی دیگران بدانیم (کمک کردن به آنان و مانند آن).


پی‌نوشت:
1) الکافی، جلد 2، صفحه 192
2) تحف العقول، 409

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 37 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.