مرسلون

گام دوم انقلاب و جوانان متکی به دین و تجربه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

large_5c65696a7eafd_Copy گام دوم انقلاب و جوانان متکی به دین و تجربه

چنان‌که می‌دانیم خطاب رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم، بیشتر معطوف به جوانان بود؛ زیرا که معمولاً جوانان به اقتضای شور جوانی، انگیزه بیشتری برای حل مسائل دارند؛ در روایات ما نیز به جوانان نگاه ویژه‌ای شده است.

امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: عَلَيكَ بِالاحداثِ فَإنَّهُم أَسرَعُ إلى كُلِّ خَيرٍ(1): نوجوانان را درياب زيرا كه آنان سریع‌تر به كارهاى خير روى می‌آورند.

یکی از کارهای خیر برای کشور ما، پیشرفت است که همت و تلاش و انگیزه جوانان را می‌طلبد؛ چنان‌که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم با اشاره به رتبه‌ی دوم جهان در دانش‌آموختگان علوم و مهندسی ــ که عمدتاً جوان هستند ــ گفتند: انبوه جوانانی که باروحیه‌ی انقلابی رشد کرده و آماده‌ی تلاش جهادی برای کشورند و جمع چشمگیر جوانان محقق و اندیشمندی که به آفرینش‌های علمی و فرهنگی و صنعتی و غیره اشتغال دارند؛ این‌ها ثروت عظیمی برای کشور است که هیچ اندوخته‌ی مادی با آن مقایسه نمی‌تواند شد. (2)

یکی دیگر از نکاتی که رهبری در بیانیه گام دوم به جوانان توصیه کردند، استفاده از تجربه‌ها بود: عزیزان! نادانسته‌ها را جز باتجربه‌ی خود یا گوش سپردن به تجربه‌ی دیگران نمی‌توان دانست؛ بسیاری از آنچه را ما دیده و آزموده‌ایم، نسل شما هنوز نیازموده و ندیده است؛ ما دیده‌ایم و شما خواهید دید؛ دهه‌های آینده دهه‌های شما است و شمایید که باید کارآزموده و پُرانگیزه از انقلاب خود حراست کنید؛ (3) بدین منظور جوانان باید تاریخ ایران را (مخصوصاً تاریخ معاصر) را مطالعه کنند و علت موفقیت‌ها و شکست‌های ایران را، حلاجی کنند.

نکته بسیار مهم: نکته مهم‌تر از تجربه، ایمان و اعتقاد اسلامی است؛ مثلاً کسی که اعتقاد به نصرت خدا نداشته باشد، نمی‌تواند پیروزی ملت ایران را در جنگ هشت‌ساله هضم کند؛ برای او سخت است که باور کند چگونه ما در مقابل آن‌همه سلاح‌های مدرن صدام ایستادیم و پیروز شدیم؛ بنابراین آن پیروزی عظیم را یک‌چیزی شبیه به شانس می‌داند و از تجربه جنگ هشت‌ساله، نمی‌تواند و نخواهد توانست استفاده کند؛ خلاصه تجربه‌ای برای او قابل‌درک است که دودوتاچهارتا باشد.


پی‌نوشت:
1) كافى (ط-الاسلامیه)، جلد 8، صفحه 93، حدیث 66
2) https://www.ziaossalehin.ir/fa/content/24543
3) همان

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 34 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.