مرسلون

خانواده و وسایل ارتباطی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
خانواده و وسایل ارتباطی خانواده و وسایل ارتباطی

به نظر می‌رسد استفاده از وسایل ارتباطی روز مثل تلفن همراه و تبلت، غیرقابل‌اجتناب باشد؛ اما در این میان شکی نیست که مدیریت کردن این وسایل ارتباطی، انسان را از آسیب‌های احتمالی آن‌ها مصون می‌سازد. زندگی مشترک نیز از این قاعده مبرا نیست. ما در این مقاله کاری به آسیب‌های جدی و بعضاً غیرشرعی (روابط غیراخلاقی) که تلفن همراه و تبلت به خانواده‌ها می‌زند، نداشته و در پی آسیب‌های دیگر نظیر تأثیر گوشی همراه بر فضای مهر و محبت در خانواده هستیم. می‌دانیم که خانواده کانون مهر و محبت است. برای افزایش دادن این کانون محبت (مخصوصاً در سال‌های اولیه زندگی)، باید برنامه‌هایی را که مخل به آن هستند، مدیریت شوند. تلفن همراه و تبلت از وسایلی هستند که به‌واسطه جذابیت ظاهری و داشتن برنامه‌های متنوع (بازی‌ها و...) ممکن است بر فضای مهر و محبت در خانواده تأثیرگذار باشند. اثراتی که گاهی تأثیرش سریع‌تر است و گاهی شاید پس از سال‌ها نمایان شود.

مولا علی (علیه‌السلام) می‌فرماید: کَم مِن شَهوَةِ ساعَةٍ اَورَثَت حُزناً طَویلاً؛ چه بسیار خواهش‌های نفسانی لحظه‌ای که اندوه طولانی و درازی را در پی دارد. (1)

حضرت در این حدیث، این پیام را به ما ابلاغ می‌کند که چه‌بسا لحظه‌ای خوش بودن و سرگرم بودن به چیزی، تأثیرات مخربی بر جای بگذارد. سرگرم شدن بیش‌ازحد به تلفن همراه و تبلت، علاوه بر اینکه جایگزین شوخی و خنده و مهربانی در محیط خانواده می‌شود، در مواقع سوءتفاهم بین زوجین، اثرات منفی بیشتری بر جای خواهد گذاشت و درزمانی که زوجین به مدارا و خویشتن‌داری بیشتری نیاز دارند، باعث سردی بیشتر خواهد شد؛ زیرا که هر یک از زوجین به گوشه‌ای پناه برده و با تلفن همراه و تبلت خود، بیشتر انس گرفته و سرگرم می‌شوند. همین نکته چه‌بسا سرآغازی باشد بر آسیب و تنش در خانواده. خانواده‌ای که در ابتدای راه است وبر اثر اشتباه افرادش (زوجین) هرروز سردتر خواهد شد. برخی از مشاوره‌ها حاکی از ان است که یکی از زوجین (مخصوصاً در ابتدای زندگی) از دیگری به خاطر سرگرم شدن بیش‌ازحد به تلفن همراه و سرد بودن با او گله‌مند‌است.

سخن آخر اینکه، یکی از آسیب‌های زندگی ماشینی امروز که به فضای خانواده‌ها نیز کشیده شده است، تأثیر منفی برخی از وسایل ارتباطی روز مثل تلفن همراه و تبلت، در کنار مزیت‌های نسبی آنان است. زوجینی که ساعت‌ها و لحظه‌های خود را به تلفن همراه خود سرگرم‌اند، شاید در ابتدا متوجه نباشند که سرگرمی با تلفن همراه، زیان چندانی دارد؛ اما وقتی ببینند که با کوچک‌ترین سوءتفاهمی، هر یک با تلفن همراه خود مشغول شده و فضای خانه را به سمت سرد شدن سوق می‌دهند، متوجه خواهند شد که تلفن همراه و تبلت، هم نکات مثبت دارد و هم نکات منفی و انسان باید از نکات منفی آن‌ها تا می‌تواند دوری کند.


پی‌نوشت‌:
1) وسائل الشيعة، شيخ حر عاملى، ج‏15، ص 210.

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: مقاله اینترنتی
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 562 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.