مرسلون

شبکه‌های اجتماعی، آسیب‌ها و چالش‌ها در کودکان

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

امروزه طبیعتاً استفاده از کامپیوترها، تلفن‌های همراه و به دنبال آن شبکه‌های اجتماعی تقریباً اجتناب‌ناپذیر است و در تمامی مقاطع سنی و انواع مشاغل و محیط‌ها پیوسته شاهد ضرورت استفاده از فنّاوری‌های به‌روز هستیم.

کودکان با توجه به ذهن کنجکاو و جستجوگرشان همواره علاقه‌مند به تجربه چیزهای جدید بوده و همواره در حال مشاهده والدینشان در حین استفاده از این ابزار هستند.

در جمع دوستانشان اغلب کودکان، تبلت یا تلفن همراه دارند و به طبع اطلاعاتی در خصوص شبکه‌های اجتماعی؛ و طبیعتاً میل به استفاده از این ابزار در آن‌ها بیشتر و بیشتر خواهد شد.

آنچه در این میان‌ مایه نگرانی است وجود تهدیدهایی است که استفاده نادرست از این شبکه‌ها است که کودکان را تهدید می‌کند و درعین‌حال عدم نظارت صحیح والدین که خود فی‌نفسه آسیبی جدی تلقی می‌گردد.

همچنین کودکان حسب فضای کودکانه و پاک خود، به‌سادگی طعمه مجرمان سایبری شده و از آن‌ها سوءاستفاده و بهره‌کشی می‌شود.

بالاترین جمعیت فعال در شبکه‌های مجازی را قشر زیر ۱۸ سال جامعه تشکیل می‌دهند؛ حضور ناآگاهانه آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی و دوستی‌های متعدد در این فضا که بر پایه‌های درستی بنا نشده‌اند باعث بروز آسیب‌های بعضاً جبران‌ناپذیری خواهد شد.

در حقیقت فعالیت در شبکه‌های اجتماعی درصورتی‌که بدون شناخت و آگاهی صورت پذیرد؛ موجب اتلاف وقت و بازماندن از انجام امور مدرسه و فعالیت‌های مفید می‌گردد؛ باعث گوشه‌گیری و دوری از اجتماع می‌شود؛ موجب بلوغ جنسی زودرس به دنبال تماشای محتوای اروتیک می‌گردد؛ به جسم آنان آسیب می‌رساند؛ و استعدادهای آن‌ها را به‌آرامی تحلیل می‌برد.

اطلاعاتی که شبکه‌های اجتماعی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند کاملاً سطحی هستند؛ اما این حس را به مخاطب القا می‌کنند که سطح اطلاعات آن‌ها در حال افزایش است و مخاطبان، به‌خصوص کودکان احساسی کاذب مبنی برافزایش دانش خواهند داشت و در همین مسیر به‌سادگی اثر خواهند پذیرفت. قصه ساده و تلخ است: مدیریت حب و بغض!

کودکانی هنوز توانایی تمیز واقعیت و دروغ را کسب نکرده‌اند، در محیطی قرار می‌گیرند که اغلب مطالب بدون استناد به سندی درست و بی‌اساس انتشار میابند؛ این امر برای آن‌ها ذهنیت‌های اشتباه می‌سازد و یک ساختار ذهنی جعلی و غیرواقعی را به‌عنوان واقعیت به خورد آن‌ها می‌دهد.

همان‌گونه که والدین بر تربیت اجتماعی کودکان حساس‌اند می‌بایست بر تربیت رسانه‌ای و حضور آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی نیز نظارتی آگاهانه و درعین‌حال محبت‌آمیز داشته باشند.

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: مقاله اینترنتی
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 101 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « تلنگر مجازی مدیر فیسبوک و حریم شخصی »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.