مرسلون

فضای مجازی و سلبریتی‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آبان ماه سال ۱۳۹۶ بود که زلزله‌ای به قدرت ۷٫۳ ریشتر کرمانشاه را لرزاند و به دنبال آن لرزه به تن تمام ایران انداخت. حدود ۷۰۰۰۰ نفر بی‌خانمان شدند و خسارات مالی بسیاری در پی این حادثه وارد شد.

در میان اخباری که از این اتفاق منتشر می‌شد شاهد دعوت برخی از سلبریتی ها جهت جمع‌آوری کمک برای مردم زلزله‌زده کرمانشاه به‌واسطه شبکه‌های اجتماعی بودیم. شماره‌حساب‌های مختلفی که در صفحات مجازی این افراد مشهور به چشم می‌خورد و نتیجه‌هایی که به چشم نمی‌آمد!

مردم ایران از گذشته به سخاوت و مهربانی شناخته‌شده‌اند و در شرایط سخت دستگیر هم نوعانشان هستند؛ اما در طی این حادثه مورد سودجویی قرار گرفتند و از لطف و رحمشان سوءاستفاده گردید؛ شناخت و علاقه مردم نسبت به این افراد زمینه‌ای برای اعتماد نا به‌جای آن‌ها در بسیاری از موارد شد.

جمع‌آوری کمک‌های مردمی توسط سلبریتی ها پدیده جدیدی نیست و در سایر کشورها بسیار جاافتاده است؛ تفاوتی که میان کشور ما و سایر کشورها وجود دارد عدم نظارت بر این عمل است؛ در خلال این حادثه میلیاردها تومان پول به‌قصد کمک در حساب این افراد مشهور جمع گردید و متأسفانه درنهایت به دست محتاجان آن نرسید.

رسانه اعتماد ساز است و چهره‌ها و افراد معروف نیز همین‌طور، حال در نظر بگیریم که این دو در کنار هم یک پیام را به مخاطب منتقل کنند و ضمناً نباید فراموش کنیم که اعتماد همواره امری مخاطره‌آمیز است که این مخاطره ممکن است سنجیده باشد و یا نسنجیده.

شاید اگر کمی بدبینی چاشنی گردش خودمان در فضای مجازی کنیم در چنین مواقعی عملکرد بهتری داشته باشیم. عدم شناخت درست و اعتماد بر مبنای فاکتورهای نادرست در فرهنگ رسانه و فضای مجازی در کشورمان کاملاً محسوس است.

کارنامه ضعیف عملکرد سلبریتی ها در زلزله شهر کرمانشاه موجب عدم اعتماد مردم به سلبریتی ها شده است.

و مردم به نسبت گذشته هوشیارتر شده و به‌راحتی به این افراد صرف مشهور بودنشان اعتماد نمی‌کنند.

دستگاه قضایی، استانداری‌ها و نمایندگان مردم در مجلس تنها بر هزینه کرد پول واریزی جهت کمک، به‌حساب سازمان هلال‌احمر نظارت می‌کنند؛ اما بر مبالغی که به‌حساب سلبریتی ها واریز می‌شود نظارتی از طرف نهاد یا شخصی انجام نمی‌شود.

این در حالی است که شاید جمع مبالغ واریزی به‌حساب این افراد بیشتر از مبالغی باشد که به‌حساب ها معتمد هلال‌احمر واریزشده است.

سیل و زلزله با همه آسیب‌ها و ویرانی‌هایشان گذشتند اما سلبریتی ها همچنان وجود دارند و خواهند داشت!

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: مقاله اینترنتی
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: سایت
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 89 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.