مرسلون

ارتباط با نامحرم در فضای مجازی!!

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
ارتباط با نامحرم در فضای مجازی ارتباط با نامحرم در فضای مجازی

ازنظر اسلام در حفظ حریم در ارتباط با نامحرم فرقی بین محیط واقعی و محیط مجازی نخواهد بود و ارتباط در محیط مجازی همانند خلوت دو نامحرم است و چون کسی به آنجا راه ندارد، بنابراین محل اشکال است. البته با توجه به احکام و متون اسلامی اگر خوف افتادن به حرام و قصد لذت بردن در میان نباشد، اشکالی وارد نیست. در تشخیص خوف و قصد لذت انسان خود مهم‌ترین قاضی خویش است و از وضع خویش آگاه است؛ باید توجه داشته باشیم گاه در شروع ارتباط با نامحرم هیچ قصد و احساس گناهی در میان نیست ولی چه‌بسا همین هم‌صحبتی‌ها غرایز جنسی افراد را تحریک کرده و یک الفت و محبت شهوانی بین مرد و زن ایجاد می‌شود و این نقطه‌ی آغاز انحراف و فساد است؛ بنابراین بر هر مسلمانی لازم است در برابر شکسته شدن مرزهای شرعی ایستادگی کند و چنانچه قصد بالا بردن آگاهی‌های خود را دارد ترجیحاً به هم‌جنسان خود مراجعه کند.

شکسته شدن قبح ارتباط با نامحرم:
با توجه به اینکه اینترنت تبدیل به زبانی رایج، علی‌الخصوص بین جوانان شده است، یکی از مهم‌ترین مسائلی که این روزها جامعه ما را تهدید می‌کند، شکسته شدن قبح ارتباط با نامحرم است؛ البته ارتباط در این فضا فی‌نفسه اشکالی ندارد اما درصورتی‌که مفسده داشته باشد و یا باعث گناه شود جایز نیست. چون شیطان وعده داده است بین دو نامحرم حاضر شود و تا آن دو را به گناه نکشد دست برندارد. به نظر می‌رسد پرداخت هرچه بیشتر و جامع‌تر به این موضوع از ضرورت‌های جامعه امروز علی‌الخصوص در دانشگاه‌ها و محیط‌های مذهبی می‌باشد چراکه با عباراتی نظیر اینکه؛ فضای مجازی ادبیات مخصوص به خود را دارد و رعایت آداب برخورد حضوری را در آن لزوم نمی‌دانند، بسیاری از انحرافات شکل‌گرفته است.

آیا چت کردن با نامحرم اشکال شرعی دارد؟
به‌صورت یک حکم کلی، چت کردن همانند دیگر صورت‌های صحبت کردن زن و مرد یا دختر و پسر نامحرم، اگر مفسده‏اى نداشته باشد و خوف وقوع در حرام نباشد و از روى شهوت صورت نگیرد، اشکالى ندارد. (1) بنابراین نظر، گفتگو از طریق اینترنت یا تلفن اگر مفسده‌ای نداشته باشد، اشکالی ندارد. ولی اگر حرف‌های شهوی مطرح شود، یا از گفتگو و چت کردن شهوت، تهییج شود، جایز نیست و باید از آن پرهیز شود؛ اما برخی مراجع در خصوص چت فتوا به حرمت داده و گفته‌اند: با توجه به اینکه ارتباط و نامه‌نگاری دختر و پسر نامحرم، چه از طریق شبکه اینترنت و چت و چه از راه‌های دیگر غالباً منشأ فساد است، جایز نیست. چت کردن با نامحرم بدون ضرورت اشکال دارد و گناه است؛ که در این صورت باید به مرجع تقلید خود مراجعه و حکم مسئله را دریافت نمود.


پی‌نوشت‌:
1) توضیح المسائل مراجع، ج ۱، مسئله ۸۸۹

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: پرسش و پاسخ
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی», مناسب جهت«پاسخ به شبهات»
خواندن 378 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.