مرسلون

نماز با بدن یا لباس خونی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نماز با بدن یا لباس خونی نماز با بدن یا لباس خونی

پرسش: گاهی پیش می‌آید که مقداری از دست یا پا یا عضو دیگری از بدن یا گوشه‌ای از لباسمان خونی می‌شود که موقع نماز برایمان شبهه می‌شود که آیا نماز خواندن با این وضعیت درست است یا نه؟

پاسخ:

این مسئله دارای شقوقی است که هر کدام حکمی دارد و باید طبق نظر مراجع عظام تقلید به آن بپردازیم:

در صورتی که در قسمتی از بدن یا لباس نمازگزار، بریدگی یا زخمی باشد که به سبب آن خونی شده باشد، اگر به‌گونه‌ای باشد که به‌زودی بهبودی می‌یابد و به‌راحتی می‌توان آن را شست و پاک کرد،‌ در صورتی که مقدار آن از یک درهم بیشتر باشد، باید برای نماز حتماً آن را شست و بر طرف کرد، وگرنه نماز خواندن با آن باطل است. (1) در صورتی که لباس نمازگزار با خون حیوانات نجس العین (سگ و خوک) و نیز سایر حیواناتی که حرام گوشت هستند نجس شده باشد، به فتوای همه مراجع (جز امام) اگر کمتر از درهم باشد نیز نماز خواندن با آن حالت اشکال دارد. (2)

در صورتی که بدن یا لباس در اثر سرایت رطوبت لباسی که با خون برخورد کرده نجس شود، اگر چه مقدار نجس شده کمتر از درهم باشد، نماز با آن باطل است؛ بنابراین اگر خون و رطوبتی که به آن رسیده، به‌اندازه درهم یا بیشتر شود و اطراف را آلوده کند،‌ نماز با آن باطل است؛ بلکه در این صورت اگر رطوبت و خون به‌اندازه درهم هم نباشد و اطراف را هم آلوده نکند، نماز خواندن با آن اشکال دارد؛ ولی اگر رطوبت مخلوط به خون شود و از بین برود،‌ نماز صحیح است. (3)


پی‌نوشت‌:

1) توضیح المسائل ده مرجع، م 850؛ امام، سیستانی و مکارم، العروه الوثقی مع تعلیقات، جلد 1، فیما یعفی عنه فی الصلاه، با استفاده از قبل از م 1؛ خامنه‌ای: استفتا؛ بهجت، استفتائات،‌ جلد 2، س 1547، 1552، 1554 و 1556؛ سبحانی، توضیح المسائل، م 817.

2) توضیح المسائل ده مرجع، م 859؛ خامنه‌ای، استفتا.

3) توضیح المسائل ده مرجع، م 858؛ سبحانی، توضیح المسائل،‌ م 824.

 

اطلاعات تکميلي

خواندن 338 دفعه
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.