مرسلون

پیوند‌های نماز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

e426f3ac2908974457f4bd2e0a323b96_XL_Copy پیوند‌های نماز

پیوند نماز با سلامتی:

نماز یکی از واجباتی است که هیچ‌گاه نباید ترک شود، ازاین‌رو هرگاه یکی از شرایط و مقدمات برگزاری نماز محیا نباشد، خداوند متعال جایگزینی برای آن در نظر گرفته است تا نماز مؤمن هیچ‌گاه ترک نشود؛ اگر وضو و غسل برای انسانی (بدن انسانی) ضرر داشته باشد، باید تیمم کند؛ اگر آب تمیز و پاکیزه در اختیار انسان قرار نداشته باشد، باید تیمم کند؛ اگر به‌جا آوردن نماز برای نماز‌گزار در حال ایستاده مشکل بوده و یا ضرر داشته باشد، می‌تواند نشسته نماز بخواند؛ اگر نشستن برای انسانی ضرر داشته باشد، می‌تواند در حالت خوابیده نماز خود را انجام دهد؛ اگر جان انسان در شرایط نبرد و جنگ همچون جبهه درخطر باشد، شکل و شیوه نماز تغییر می‌کند.

 

پیوند نماز با ستارگان:

همان‌طور که می‌دانید می‌توان از ستارگان و چینش آن‌ها در تشخیص قبله بهره جست تا نماز‌های روزانه خود را به‌جا آوریم؛ کسانی که در بیابان و جاده در حال سیروسفر هستند و یا در کشور‌های خارجی غیرمسلمان زندگی می‌کنند، به‌وسیله ستارها می‌توانند جهت‌های جغرافیایی و همچنین جهت قبله را تشخیص دهند.

 

پیوند نماز با خاک و زمین:

در شرایطی که آب در دسترس نیست و یا برای سلامتی انسان زیان دارد، نمازگزار باید با خاک تیمم کند؛ چراکه خاک نیز ازجمله مطهرات است و موجب طهارت جسمی و روحی انسان می‌شود؛ علاوه‌ بر آن در هر بار باید بر زمین و خاک پاک سجده کنیم که نشان از پیوند نماز با خاک و زمین دارد.

امام علی علیه‌السلام در روایتی می‌فرمایند: تأویل سجده اول آن است که از خاک بوده‌ایم و سر برداشتن از آن یعنی از همین خاک بیرون آمده‌ایم و سجده دوم نیز رمز آن است که با مرگ وارد خاک می‌شویم و سر برداشتن از سجده دوم بدان معنا است که در قیامت از همان خاک بیرون می‌آییم. (1)

 

پیوند نماز با آب پیوند نماز با آب:

پیوند عمیق با آب بر کسی پوشیده نیست؛ چراکه طهارت بدن، لباس و غسل و وضو در شرایط عادی، شرط صحت نماز است و همه این امور به وجود آب وابسته است؛ آب مظهر حیات و پاکی است و وضو گرفتن قبل از هر نماز نیز تأکیدی بر حیات معنوی انسان و پاکی وی دارد.

 

پیوند نماز با آسمان:

در روایات متعددی سفارش شده است که برخی نماز‌ها بهتر است زیر آسمان خوانده شود مانند نماز عید قربان، نماز عید فطر، نماز طلب باران و نماز روز عرفه. شاید این بهتر بودن رمزی باشد تا انسان خود را از قید و اسارت تنگناها و محدودیت‌ها خارج سازد و در فضای بزرگ‌تری به خالق بی‌نهایت هستی توجه کند.

 

پیوند نماز با بهشت و دوزخ:

در روایتی از پیامبر اکرم صلی‌الله علیه وآله وسلم می‌خوانیم: اَلدُّعاءُ مِفْتاحُ الرَّحْمَةِ وَ الْوُضوءُ مِفْتاحُ الصَّلاةِ وَ الصَّلاةُ مِفْتاحُ الْجَنَّةِ (2): دعا كليد رحمت، وضو كليد نماز و نماز كليد بهشت است؛ و همچنین در قرآن کریم می‌خوانیم بهشتیان از دوزخیان می‌پرسند چه چیزی شمارا روانه جهنم کرد؟ و آن‌ها می‌گویند: قالُوا لَمْ نَکُ مِنَ الْمُصَلِّينَ وَ لَمْ نَکُ نُطْعِمُ الْمِسْکينَ وَ کُنَّا نَخُوضُ مَعَ الْخائِضينَ وَ کُنَّا نُکَذِّبُ بِيَوْمِ الدِّينِ (3):‌ در پاسخ می‌گویند: ما از نمازگزاران نبودیم و بینوا را اطعام نمى‌کردیم و با باطل گرایان در بیهودگى فرورفته و در گفتار و رفتار باطل به سر مى‌بردیم و روز جزا را دروغ مى‌شمردیم؛ همان‌طور که مشاهده نمودید قرآن کریم درآیات مذکور، یکی از عوامل دوزخی شدن بشر را ترک نماز معرفی می‌کند.


پی‌نوشت:
1) بحارالانوار، جلد 81، صفحه 253
2) نهج الفصاحه، حدیث 1588
3) مدثر، آیات شریفه 43 تا 46

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ب
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 42 دفعه

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.