پیامبر اکرم (ص)؛ نماز و یک جایزه

نوشته شده توسط

روزی برای پیامبر خدا صلی‌الله علیه وآله وسلم دو شتر بزرگ آوردند؛ حضرت صلی‌الله علیه وآله وسلم به اصحاب فرمود: آیا در میان شما کسی هست دو رکعت نماز بخواند که در آن هیچ‌گونه فکر دنیا به خود راه ندهد تا یکی از این دو شتر را به او بدهم؛ سپس حضرت صلی‌الله علیه وآله وسلم این فرمایش را چند بار تکرار فرمود، کسی از اصحاب پاسخ نداد.

امیرالمؤمنین علیه‌السلام به پا خواست و عرض کرد: یا رسول‌الله! من می‌توانم آن دو رکعت نماز را بخوانم.

پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم فرمود: بسیار خوب به‌جای آور! امیرالمؤمنین علیه‌السلام مشغول نماز شد، هنگامی‌که سلام نماز را داد جبرئیل نازل شد، عرض کرد: خداوند می‌فرماید یکی از شترها را به علی بده!

رسول خدا صلی‌الله علیه وآله وسلم فرمود: شرط من این بود که هنگام نماز اندیشه‌ای از امور دنیا را به خود راه ندهد؛ علی در تشهد نشسته بود فکر کرد کدام‌یک از شترها را بگیرد.

جبرئیل گفت: خداوند می‌فرماید: هدف علی این بود که کدام شتر چاق‌تر است تا او را بگیرد، بکشد و به فقرا بدهد، اندیشه‌اش برای خدا بود، نه برای خودش بود و نه برای دنیا.

آنگاه پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم به خاطر تشکر از علی علیه‌السلام‏ هر دو شتر را به او داد؛ خداوند نیز در ضمن آیه‌ای از آن حضرت قدردانی نموده فرمود: ان فی ذلک لذکری لمن کان له قلب او القی السمع وهو شهید؛ (1) سپس رسول خدا صلی‌الله علیه وآله وسلم فرمود: هر کس دو رکعت نماز بخواند و در آن اندیشه‌ای از امور دنیا به خود راه ندهد، خداوند از او خشنود شده و گناهانش را می‌آمرزد. (3)


پی‌نوشت:
1) سوره ق، آیه 37، حقا در این موضوع یادآوری است برای آن‌کس که دارای قلب هوشیار است یا گوش دل به کلام خدا سپرده و به حقانیتش توجه کامل دارد.
2) بحارالانوار، جلد 36، صفحه 191، نقل از داستان‌های بحارالانوار، جلد 4، صفحه 41

 

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: متن کوتاه
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: وبلاگ
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
منتشرشده در اخلاق و عرفان
محتوای بیشتر در این بخش: « بندگی خدا و عزت توجه به خودسازی »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید