چاپ این صفحه

ابراز احساسات برای اهل بیت (ع)

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

2346190_Copy.jpg

ابراز احساسات در قالب عزاداری اهل بیت علیهم السلام چه فائده ای دارد؟

پاسخ:

اظهار و ابراز احساسات فوائد بسیاری دارد؛ چطور ممکن است درمورد احوالات اشخاص و تعاملات خود به دیگران، به این احساسات بها می دهیم و فائده دار می بینیم؛ ولی دربرابراهل بیت علیهم السلام انکار می کنیم؟!  (1)

ابراز احساسات در عزای عزیزانمان چه فائده ای دارد؛ همین فائده بلکه بیشتر از آن در مورد عزای اهل بیت علیهم السلام نیز هست.

عزاداری موجب تخلیه روحی وروانی شده و موجب تسلای دل برای داغدیده و جلب محبت و عشق می شود؛ همانطور که در مورد افراد دیگر، اگر ما ابراز احساسات کنیم، باعث افزایش محبت دو طرفی می شود؛ إِذَا أَحْبَبْتَ رَجُلًا فَأَخْبِرْهُ بِذَلِكَ فَإِنَّهُ أَثْبَتُ لِلْمَوَدَّةِ بَيْنَكُمَا. (2) 

در مورد اهل بیت علیهم السلام از این قاعده مستثنی نیست.

با ابراز احساسات و اظهار همدردی با صاحب مصیبت، صمیمیت ومحبت افزایش می یابد؛ آن محبت ومودتی-درمورداهل بیت علیهم السلام- که به آن توصیه بلکه تکلیف شده ایم. (3)

در روایات، محبت به اهل بیت علیهم السلام شرط ایمان معرفی شده است.

لايؤمن عبد حتى اكون احب اليه من نفسه ويكون عترتى احب اليه من عترته و يكون اهلى احب اليه من اهله و يكون ذاتى احب اليه من ذاته (4): هيچ بنده‏اى ايمان ندارد، مگر اينكه من نزد او، از خودش محبوب‏تر باشم و ذريه من پيش او، از ذريه خودش محبوب ‏تر باشد و اهل من پيش او، از اهل خودش محبوب‏ تر باشند و ذات من نزد او، از ذات خودش محبوب ‏تر باشد.

و یکی از راه های ایجاد بلکه تقویت محبت، همدردی وهمراهی درمصائب و مشکلات، با افراداست.

از پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم روایت کرده اند:  أوّلُ ما یُسئلُ عَنهُ العَبدُ حُبُّنا أهلَ البَیتِ (5): اولین چیزی که فردای قیامت ازمردم سؤال می کنند، محبت ما اهل بیت است.

عزاداری و شرکت در عزای اهل بیت علیهم السلام قطعا ازمصادیق ایجادوازدیادمحبت وعشق به آن ها می باشد؛ از آنجایی که این محبت، خودش موضوعیت دارد، راه رسیدن به آن نیز مطلوب خواهد بود.


 پی نوشت:

1) الكافی، جلد ‏5، صفحه 554

2) الكافی، جلد ‏2، صفحه 644

3) شوری، آیه 23؛ توبه، آیه 24

4) الأمالي( للصدوق)ص334 المجلس الرابع و الخمسون

5) عيون أخبار الرضا عليه السلام، جلد ‏2، صفحه 24

منتشر شده در محرم