دلیل روشن واقعیت حیات

نوشته‌شده توسط

361702_557.jpg

در کارزار کربلا، گروهی از جنیان به یاری امام حسین علیه‌السلام آمدند و می‌خواستند با قدرت‌های غیبی تمام دشمنان امام را نابود کنند؛ امام یاری آن‌ها را نپذیرفت و فرمود: «به خدا قسم قدرت ما بر دشمنان خویش بیش از شما است» و سپس آیه 42 سوره انفال را تلاوت کردند: «لِيَهْلِكَ‌ مَنْ‌ هَلَكَ‌ عَنْ‌ بَيِّنَةٍ‌ وَ يَحْيى‌ مَنْ‌ حَيَّ‌ عَنْ‌ بَيِّنَةٍ‌: تا هر كه هلاك مى ‏شود از روى دليلى روشن (بینه) هلاك شود و هر كه زندگى مى‏ یابد از روی برهانى آشكار (بینه) زندگى كند».

واقعیت زندگی بهره‌مندی از تمتعات دنیوی نیست. خوردن و خوابیدن و لذت مادی بردن، تمام هم و غم زندگی یک انسان مؤمن نیست؛ از نگاه او اگر حیات کسی منحصر در همین امور شود، ممات است و بهره‌ای از واقعیت زندگی نبرده است؛ واقعیت زندگی با بهره‌گیری از تمتعات معنوی و رشد و کمال‌یابی در مراتب اخلاق و انسانیت شکل می‌گیرد؛ اما آیا افرادی بوده‌اند که به خاطر رسیدن به این کمالات معنوی، از لذت‌های مادی گذر کرده باشند و با خلوص تمام در پی دستیابی به مقامات بلند انسانی بوده باشند؟ نمونه بارز این افراد در کارزار کربلا دیده می‌شوند و داستان آن‌ها هرسال برای ما بازگویی مکرر می‌شود تا فراموش نکنیم که زندگی فقط بهره‌گیری از لذت‌های مادی نیست.

آری! امام حسین و یاران کربلایی‌اش بینه و دلیل روشنی هستند بر اینکه حقیقت حیات و زندگی، در ورای بهره‌گیری از لذت‌های مادی دنیا است؛ اگر امام کربلا را با قدرتی اعجاز گونه خاتمه می‌بخشید و فرصت شکوفایی این کمالات معنوی را برای خودش و یارانش فراهم نمی‌کرد، امروز ما از چنین دلیل روشنی محروم بودیم.

منتشر شده در محرم
مطالب بیشتر از این مجموعه: « اشک فرشتگان پیروزی خون »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید