رمز عظمت کربلا

نوشته‌شده توسط

67777777777777765432.jpg

یکی از آیاتی که امام حسین علیه‌السلام به‌صورت مکرر قرائت کردند، آیه 156 سوره بقره که معروف به آیه استرجاع است: إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُون: ما از آنِ خدا هستيم و به ‌سوی او بازمی‌گردیم.

وقتی مروان آن حضرت را دعوت به بیعت با یزید کرد، وقتی خبر شهادت مسلم و هانی را شنید، وقتی از رؤیایی برخاست که در آن از شهادت خویش آگاه شد و در موارد دیگر این آیه بر لب‌های امام جاری گشت.

تمام صحنه‌های اعجاب‌برانگیزی که در حماسه حسینی به تصویر کشیده شد و جهانیان را به حیرت آورد، همه ریشه در همین یک آیه شریفه دارد. باور به آغاز و انجام و اعتقاد راسخ به اینکه از خدا آمده‌ایم و به‌سوی خدا بازمی‌گردیم، ترس و زبونی و ذلت را از دل کربلاییان بیرون برد؛ آن‌ها که به‌حسب عِده و عُده اندک بودند؛ اما باعظمت وجودی خود، لشکر سی هزار نفری عمر سعد را خوار و زبون کرده بودند؛ زیرا با چنین باور اصیلی به مصاف شمشیرهای برهنه شامی می‌رفتند؛ از جان‌فشانی نوجوان 13 ساله تا غرق در خون شدن پیرمرد قریب به 80 ساله در کربلا، ریشه در همین باور دارد؛ شیرین‌تر شدن طعم مرگ از عسل و زیبا دیدن کشته شدن فرزندان و برادران و پوشیدن لباس اسارت، همه ریشه در این باور بنیادین دارد.

آری! تا وقتی خانه قلب ما از این باور تهی باشد، شباهتی به کربلاییان نخواهیم داشت.

منتشر شده در محرم
مطالب بیشتر از این مجموعه: « اشک فرشتگان پیروزی خون »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید