صحنه غربالگری

نوشته‌شده توسط

راهنمای-سفر-به-کربلا.jpg

در کارزار کربلا، گروهی از جنیان به یاری امام حسین علیه‌السلام آمدند و می‌خواستند با قدرت‌های غیبی، تمام دشمنان امام را نابود کنند. امام یاری آن‌ها را نپذیرفت و فرمود: «به خدا قسم قدرت ما بر دشمنان خویش بیش از شما است» و سپس آیه 42 سوره انفال را تلاوت کردند: «لِيَهْلِكَ‌ مَنْ‌ هَلَكَ‌ عَنْ‌ بَيِّنَةٍ‌ وَ يَحْيى‌ مَنْ‌ حَيَّ‌ عَنْ‌ بَيِّنَةٍ‌؛ تا هر كه هلاك مى‏شود از روى دليلى روشن (بینه) هلاك شود و هر كه زندگى مى ‏یابد از روی برهانى آشكار (بینه) زندگى كند».

آرد را الک می‌کنند تا سنگ‌ریزه‌ها از آن جدا شوند و خلوص نان را از بین نبرند؛ مخصوصاً اگر سنگ‌ریزه‌ها خیلی ریز و سفید باشند، جدا کردن آن‌ها کار چشم و دست نیست و غربالی ریزتر و دقیق‌تر می‌طلبد؛ درجه خلوص آرد با سختگیری این غربال رابطه مستقیم دارد و هر چه دانه‌های ریز آرد، رنج گذر از غربال سختگیر را بچشند جا دارد؛ زیرا عاقبت کارشان جدا شدن از سنگریزه‌های مزاحم و رسیدن به درجه مطلوبی از خلوص خواهد بود؛ آری! شاطری که آردش را غربال نمی‌کند مورد مواخذه است.

امام حسین علیه‌السلام در روز عاشورا غربال‌گری کرد. اگر از قدرت‌های ماورائی و غیبی بهره می‌جست، ای ‌بسا خیل عظیمی از سپاه عمر سعد را به سمت خویش می‌کشاند؛ اما آن‌ها سنگ‌ریزه‌های مزاحمی بودند که خلوص سپاهیان او را از بین می‌بردند؛ امام خود و یارانش را با پذیرش سخت‌ترین مراتب رنج و بلا، به تحمل رنج این غربال شدن دعوت کرد تا سپاهیانش خلوصی واقعی یابند و صحنه کربلا را به زیباترین شکل ممکن رقم زنند.

آری! امام حسین با پذیرش تأثیرگذاری عوامل طبیعی در کارزار کربلا، اهل هلاکت را از اهل حیات و نجات به معنای حقیقی کلمه جدا کرد.

منتشر شده در محرم
مطالب بیشتر از این مجموعه: « اشک فرشتگان پیروزی خون »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید