مأمور به تکلیف نه نتیجه

نوشته‌شده توسط

6792851_493.jpg

عبدالله بن مطیع در دیداری که قبل از واقعه کربلا با سیدالشهدا علیه‌السلام داشت به ایشان عرض کرد: پدر و مادرم به فدای شما! چه چیزی باعث شده از حرم جدت خارج شوی؟ امام در پاسخ به او آیه 51 سوره توبه را تلاوت کردند: قُلْ لَنْ يُصيبَنا إِلاَّ ما كَتَبَ اللَّهُ لَنا: بگو هرگز به ما جز آنچه خدا لازم و مقرّر كرده، نخواهيد رسيد.

ابن مطیع «نتیجه محور» بود و با محاسبات خویش این جنگ نابرابر را محکوم به شکست قطعی می‌دید و فایده‌ای برای مشارکت امام در آن نمی‌دید؛ بلکه انتهای آن را مرگ و نابودی امام محسوب می‌کرد؛ اما امام حسین علیه‌السلام «وظیفه محور» بود؛ او مقابله با دستگاه ظلم یزیدی و بدعت‌هایی که او در پیش‌گرفته بود را لازم می‌شمرد و در قبال دعوت هزاران مسلمان شیعی ـ که از او یاری خواسته بودند ـ خود را مسئول و مکلف می‌دانست.

امام خود را موظف و مکلف به اطاعت از وظیفه شرعی می‌دانست و با تصویر نتایج ناخوشایند آن، از تکلیف خود رویگردانی نمی‌کرد؛ او نظام امور را به دست خدا می‌دید و تقدیر خویش را به اراده مسلم وابسته می‌شمرد و همین اعتقاد توحیدی، قدم‌های او را در مسیر خویش استوار ساخت و در انجام تکلیف خود، بندگی خویش را به سرحد اعلی رساند.

منتشر شده در محرم
مطالب بیشتر از این مجموعه: « اشک فرشتگان پیروزی خون »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید