ممنوعیت تبعیت از ناپاکان

نوشته‌شده توسط

b452f30c469feff8c128fa59f76966ed.jpg

امام حسین علیه‌السلام پس ‌از اینکه مروان، ایشان را به بیعت با یزید دعوت کرد و آن حضرت را تهدید نمود خطاب به او فرمود: وای بر تو ای مروان! از من دور شو! تو پلید هستی و ما خاندانی پاک هستیم که خداوند در مورد ما فرموده است: انَّما يُريدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَكُمْ تَطْهيراً (1): خدا فقط مى‏ خواهد آلودگى را از شما خاندان [پيامبر] بزدايد و شما را پاك و پاكيزه گرداند.

آیه تطهیر، سند حقانیت امام حسین علیه‌السلام و برتری او بر یزید و یزیدیان است؛ مطابق با این آیه شریفه، اراده پاک بودن خاندان اهل‌بیت، ویژگی اختصاصی ایشان است و موهبتی الهی است که به غیر آن‌ها بخشیده نشده است؛ این نکته مهم از واژه «انما» در ابتدای آیه ـ که مفید معنای حصر است و در فارسی «فقط» ترجمه می‌شود ـ به دست می‌آید؛ فقط این خاندان هستند که با اراده تکوینی و مستقیم خدای عزوجل، بالاترین مراتب پاکی را واجدند و از هرگونه پلیدی، نجاست، زشتی و سیاهی پاک و پاکیزه هستند؛ چنین خاندانی شایسته خلافت رسول خدا هستند و در مقایسه با امثال یزید ـ که علناً مرتکب بزرگ‌ترین فسق‌ها می‌شد ـ شکی در شایستگی آن‌ها باقی نمی‌ماند؛ حال چگونه می‌توان آن‌ها را دعوت به بیعت با مثل یزیدی کرد و در صورت ممانعت، ایشان را تهدید به قتل نمود؟

آری! امام با قرائت این آیه، درصدد روشنگری است تا همگان بفهمند که ممانعت او از بیعت با یزید، پشتوانه استدلالی قویمی ‌دارد.


 پی نوشت:

1) احزاب، آیه 33

منتشر شده در محرم
مطالب بیشتر از این مجموعه: « اشک فرشتگان پیروزی خون »

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید