مرسلون

عامل خوش‌رفتاری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
عامل خوش‌رفتاری عامل خوش‌رفتاری

قرآن مجید در موارد مختلف و متعددی توکل بر خدا را از ویژگی‌های افراد باایمان می‌داند و می‌فرماید: وَ عَلَى اللهِ فَتَوَکَّلُوا إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنینَ بر خدا توکل کنید اگر ایمان‌دارید. (1)

جبرئیل علیه‌السلام در پاسخ به سؤال پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم از او درباره توکل بر خداوند متعال فرمود: دانستن این مطلب که مخلوق نه زیانى می‌زند و نه سودى می‌رساند، نه اعطا می‌کند و نه جلوگیرى می‌کند و برکندن چشم امید از خلق؛ هرگاه بنده چنین باشد، دیگر براى احدى ‏جز خداوند کار نمی‌کند و امید و بیمش از کسى جز خداوند نیست و چشم طمع به هیچ‌کس جز خدا ندارد و این است توکل.

ازاین‌رو است که خداوند درآیات دو و سه سوره طلاق می‌فرماید: وَ مَنْ یَتَّقِ اللّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَی اللّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللّهَ بالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللّهُ لِکُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدْرًا (2): هر کس پرهیزکاری کند، خداوند راه خروجی برای رهایی وی از مشکلات‏ قرار می‌دهد و از طریقی که گمان ندارد، روزیش را می‌رساند و هر کس بر خدا اعتماد کند و کار خود به وی وا‌گذارد، خدا برای او کفایت است؛ همانا خدا فرمان خویش را به نتیجه می‌رساند و آنچه را که بخواهد تخلف ندارد؛ راستی که خدا برای هر چیزی قدر و اندازه‌ای معین کرده است.

 

از امیرالمؤمنین علیه‌السلام نقل‌شده است که فرمودند: توکل بیزاری و برکناری از حول و قوه است و منتظرشدن است به آنچه قدر می‌آورد.

شخصی از امام رضا علیه‌السلام درباره سخن خدای متعال که می‌فرماید «و من یتوکل علی الله فهو حسبه» سؤال کرد؛ حضرت فرمودند: توکل درجاتی دارد که یکی از آن‌ها این است که در هر کاری که به تو مربوط است به خداوند اعتماد کنی و ازآنچه نسبت به تو انجام می‌دهد خشنود باشی و بدانی که او جز خیر برای تو نمی‌خواهد و بدانی که حکمت در این است که کارت را به او واگذار کنی و دیگر اینکه به این امر ایمان داشته باشی که خدا چیزهایی می‌داند که تو از آن‌ها بی‌اطلاعی و باید علم آن‌ها را به خدا واگذار نمایی و به غیر اعتماد نداشته باشی.

از امیرالمؤمنین علیه‌السلام نقل‌شده فرمودند: برای ایمان چهار رکن است: توکل کردن بر خدا و واگذار کردن امر به‌سوی خدا و راضی شدن به قضای خدا و تسلیم شدن به امر خدا.


پی‌نوشت:
1) مائده، آیه 23
2) طلاق، آیه 2 و 3

اطلاعات تکميلي

  • قالب تولید: عکس نوشته
  • مخاطب: عمومی
  • قالب های محتوا: تولیدی
  • محیط انتشار: شبکه های اجتماعی
  • سطح قالب: سطح ج
  • قالب انتشار: مناسب جهت انتشار در «شبکه های اجتماعی»
خواندن 43 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « شکر نعمت ازدواج ازدواج موفق »
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
استفاده از مطالب این سایت در راستای ترویج دین مبین اسلام بلامانع می باشد.